Spořilovské noviny
Úvod | Stáhněte si | Spořilovské odkazy| FACEBOOK | International  

Spořilováci sobě
Napište nám!
Těšíme se na vaše příspěvky, fotografie, komentáře a další informace, které rádi zveřejníme. Kontaktovat redakci můžete prostřednictvím e-mailu noviny@sporilov.info.


Poslední komentáře
 • Farmářské trhy - aktuální informace:
  "Milí naši zákazníci a podporovatelé! 🍀 Po dnešní schůzce s firmou Mercatus jsme se dobrali . . . " (Kdo bude provozovat farmářské trhy na Spořilově?)
 • Farmářské trhy:
  "Dobrý den, ráda bych se zeptala jak dopadl výběr provozovatele farmářských trhů na Roztylském náměst . . . " (Kdo bude provozovat farmářské trhy na Spořilově?)
 • Karel Koželka na sídlišti Spořilov II:
  "Dobrý den, nevíte náhodou někdo z vás, kde konkrétně architekt Karel Koželka na sídlišti Spořilov . . . " (Život na spořilovském sídlišti v roce 1970)
 • Neni to zadna 1. trida.:
  "Mila Michaelo, jsme vrstevnici. Ja chodil do C a ty bud do a nebo B. Moje sestra Lida s tvoji sestr . . . " (Zapomenutá školní fotografie ze ZŠ Jižní)
 • Tusim,:
  "ze s Renatou jsem chodil do prvni tridy. Ale ta pak nejak zmizela stejne jako Olina Tvrda. mnohem po . . . " (Spitznerovi vzpomínají na Spořilov - díl 1.)
 • Re: no nevim...:
  "Tento názor je kvalitní." (Víte, kudy do volební místnosti? Poradí vám mapová aplikace)
 • no nevim...:
  "pokud někdo netrefí do volební místnosti bez aplikace, je otázka, jestli by měl mít volební právo.. . . . " (Víte, kudy do volební místnosti? Poradí vám mapová aplikace)
 • Souvislost s článkem:
  "A jak to souvisí s článkem?" (D1 u Spořilova přestala být dálnicí!)
 • Nenakupovat u pilulky.cz!:
  "Proti územnímu rozhodnutí přišly dvě žaloby, po změně vedení ji stáhli na radnici Horní Počernice. Ž . . . " (D1 u Spořilova přestala být dálnicí!)
 • Šabatová:
  "„Zima bude těžká. Nevíme, s čím přijde vláda, ale lidem budou muset pomoci i města. Například balíčk . . . " (Do zastupitelstva městské části Praha 4 kandiduje devět volebních subjektů!)


 • Spořilovský kalendář
  <<  Duben  >>
  PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30      

  Mohlo by vás zajímat...

  Komentáře

  ke článku: Co znamená překročení limitu polétavého prachu (PM10) pro lidské zdraví
  ze dne 26.10.2010, autor článku: Čtenář Spořilovských novin

  Komentář ze dne: 26.10.2010 22:45:43     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - Honza V (@)
  Titulek: Síla.
  Jako Spořilovák bych taky radši viděl naši čtvrť bez náklaďáků.

  Na druhou stranu je pravda, že na něco umřít musíme - a rád bych se tímto autorky zeptal: Co mě statisticky čeká, když se vyhnu onemocněním, způsobeným faktory, uvedenými v článku? Bude to "za jedny prachy", nebo se mohu těšit např. na karcinom tlustého střeva nebo koronární onemocnění?

  Nechci se nikoho dotknout nebo nedejbůh kohokoli naštvat nebo urazit, fakt mě to zajímá - má smysl věnovat nemalé úsilí eliminaci jednoho z faktorů a neřešit další? Jaký je podle autorky ideální způsob odchodu z tohoto světa?

  Doufám, že nevyvolám flame, kdyžtak mě z humanitárních důvodů zmoderujte ;-)

  Komentář ze dne: 27.10.2010 00:02:21     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - alf (@)
  Titulek: Re: Síla.
  Nechci se nijak dotknout pisatele, ale mohl by dělat dobrovolného regulovčíka kamionů při sjezdu z jižní spojky naproti Mazdě. Moc by těm kamionistům pomohl a zabránil by mnoha krizovým situacím( pokud se již smířil s jasnou příčinou smrti......

  Komentář ze dne: 27.10.2010 10:04:10     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - markéta2 (@)
  Titulek: Re: Re: Síla.
  Nevím, co se nám komentář tedy snažil řící, zda mu připadá humorné, že se přes naše sídliště valí lavina kamionů, ale to snad ne. Myslím, že nikomu, kdo má malé děti, nemůže být lhostejné v jakém prostředí se pohybují,vždyť chodí se školkou na vycházky po Spořilově, a že se prouděním větru dostávají jedovaté látky a prach všude kolem je jasné. V Praze je hodně exponovaných míst, kde je velká koncentrace prachu, ale proto jsme asi nešli bydlet s dětmi do centra. Šli jsme na sídliště, kde je hodně zeleně a kdysi zde byl i klid. Bohužel se dneska z toho stalo něco ještě horšího než je centrum. Další zvyšování prachové zátěže představuje větší riziko nemoci a myslím, že zvláště u malých dětí, které potom celý podzim a zimu prokašlou a cpou se antibiotiky je tato situace zvláště alarmující.

  Komentář ze dne: 27.10.2010 08:49:14     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - (@)
  Titulek: Re: Síla.
  Zatím se jedná o faktor, který byl v současnosti měřen a evidentně překračován, proto je mu věnována pozornost. Dalším faktorem je hluk a proto se mu budu věnovat v následujícím článku.
  Samozřejmě množství faktorů, které ovlivňují zdraví je velké, vždy jde o komplexní působení. Pokud můžeme některé faktory ovlivnit tak se riziko pro naše zdraví sniží.

  Komentář ze dne: 27.10.2010 09:40:38     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - (@)
  Titulek: Změny v genetickém materiálu
  Dokonce i při krátkodobém pobytu člověka (týdny) v prostředí s extrémně znečištěným vzduchem dochází ke změnám v genetickém materiálu.

  Komentář ze dne: 27.10.2010 11:01:47     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - (@)
  Titulek:
  Prvně jmenovaného přispěvovatele mohu uklidnit, jemné částečky poletavého prachu zatěžují nejenom dýchací soustavu, genetickou informaci, ale skrze krevní oběh i střevní stěny, takže i na ten váš karcinom tlustého střeva dojde, buďte bez obav. Možná už jej máte...

  Komentář ze dne: 27.10.2010 16:15:30     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - (@)
  Titulek: Re:
  Toto není reakce autora článku...

  Komentář ze dne: 27.10.2010 14:03:17     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - (@)
  Titulek: Bývalý volič ODS (hondně pomýlený)
  Možná už to u toho prvopisatele propuklo. Takové uvažování musí mít již dosti nemocný člověk. Měl by se léčit. Jako bývalá sestra bych v Bohnicích ještě s umístěním mohla pomoci, ozvěte se!

  Komentář ze dne: 27.10.2010 16:13:59     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - (@)
  Titulek: Spořilovská a Hlavní jsou fakt katastrofa
  Za týden to stojí nebo jede krokem hodiny už po čtvrté a z naší Hlavní je zase dálnice. To už snad ani není možné! Co dělají na centrálním řízení dopravy, proč to neodvedou jinam??? Nechceme se dusit ve výfukových plynech, chceme normálně žít!!!

  Komentář ze dne: 27.10.2010 18:34:57     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - (@)
  Titulek: PM10 překročeno 4 dny ze 7
  to znamená že vlastně celý pracovní týden to bude překračováno, 1 den to několik hodin stálo a 2 dny byl víkend (neděle odpoledne mají kamióny zákaz jízdy)...

  Komentář ze dne: 01.11.2010 08:39:39     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - (@)
  Titulek: Spořilovská zase kolony
  Tedy to je zase smogu, aby ne když kamióny zase popojíždějí... A ve středu celé odpoledne to tu bylo obzvláště výživné, ucpaná Spořilovská, Hlavní krokem...

  Komentář ze dne: 01.11.2010 09:58:30     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - janeba (oldrich.janeba@gmail.com)
  Titulek: Podivná logika měření emisí na Spořilově;
  Byl to od starosty Prahy 4 Pavla Horálka chvályhodný čin, že zajistil na Spořilově měření emisí, aby měli obyvatelé černé na bílém, v jakém prostředí vlastně žijí. V případě výrazně překročených emisních limitů, nebezpečných pro lidské zdraví, to mohl být pádný argument, proč poslat kamiony jinou trasou. Jenže k tomu nejspíš nedojde. Proč?
  K měření totiž došlo za velmi zvláštních okolností. Zarážející je především výběr místa a času, kdy proběhlo. K prvnímu monitoringu došlo v polovině října a místo bylo vybráno skutečně impozantně. Měřící stanice byla „zaparkována“ za polikliniku v Božkovské ulici, přímo za protihlukovou zdí, v bujné zeleni, která jí o tři metry převyšuje a především proti proudění větru. Alarmující emise ze Spořilovské se tam mohly stěží projevit. I přes partyzánský výběr místa, byly nakonec naměřeny zvýšené hodnoty PM10 a dalších rakovinotvorných látek. Po urgenci obyvatel, že stanice není na správném místě, starosta přislíbil, že se měření zopakuje a tentokrát na druhé straně Spořilovské ulice, tedy po proudění větru. Na sklonku minulého týdne se stanice skutečně objevila v dolní části Spořilova, vedle autosalonu Mazda, kde v pracovní týdny lze nabrat skutečně reprezentativní vzorek toho, co Spořilovští dýchají. Zde však udivuje nikoliv výběr místa, ale čas. Z týdenního měření jsou totiž čtyři dny volna a jak znáno v období takzvaných prodloužených víkendů Praha připomíná město při evakuaci. Provoz na Spořilovské byl, pokud ne nulový, tak zcela marginální. Reálné výsledky bude možné získat až následující tři dny tohoto pracovního týdne, ovšem při zprůměrňování hodnot, se patrně laboratoř dostane opět pouze k nepatrně zvýšeným hodnotám. Nabízí se otázka, zda šlo o záměr, nedbalost nebo pouze neschopnost dohlédnout následků svých rozhodnutí. Jisté však je, že ani jedno měření, které na Spořilově proběhlo (probíhá) není objektivní a nelze se o jeho výsledky jednoznačně opřít. V takovém případě to byl pro daňové poplatníky velmi drahý špás.

  Komentář ze dne: 01.11.2010 10:50:07     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - Markéta (marketa.sverepova@seznam.cz)
  Titulek: Re: Podivná logika měření emisí na Spořilově;
  Právě jsem odeslala na pana Martina Hudce-zástupce starosty dotaz, proč bylo takto postupováno a měření prováděno o prázdninách.Doufám, že se dočkám odpovědi také tomu nerozumím....

  Komentář ze dne: 01.11.2010 15:08:57     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - Markéta (@)
  Titulek: Re: Re: odpověd z radnice MČ Praha 4
  From: Hudec Martin [P4] [mailto:Martin.Hudec@praha4.cz]
  Sent: Monday, November 01, 2010 3:03 PM
  To: Markéta Šveřepová
  Subject: RE: meření kvality ovzduší na Spořilově

  Dobrý den pani Šveřepová,

  kolegyně mi poskytla v této věci tyto informace:

  Jedná se o týdenní měření, kdy se monitorují naměřené hodnoty po jednotlivých hodinách. Naměřené hodnoty se vyhodnocují na denní průměrné, maximální hodinové a maximální denní 8-hodinový průměr. Nejedná se tudíž o měření týdenního průměru. Vzhledem k tomu, že máme zahrnuty jak pracovní dny, tak dny víkendové, jsme přesvědčeni, že výsledky měření budou dostatečně vypovídající.

  S pozdravem

  Martin Hudec

  DOTAZ:
  Dobrý den, prosím o sdělení proč bylo monitorovací zařízení umístěné na Spořilově nainstalováno na dobu podzimních prázdnin v důsledku čehož jsou 4 dny z celého týdne, po které probíhá meření kvality ovzduší prakticky nic nevypovídající, neboť Praha byla vylidněná a tudíž i doprava byla velmi omezená.Děkuji předem za Vaši odpoved

  Komentář ze dne: 01.11.2010 14:29:55     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - (@)
  Titulek: Doporučení měření na Hlavní
  Skutečně reprezentativní místo na měření je těsně u Spořilovské na Hlavní u mostu, tedy na parkovišti po pravé straně Centrumu. To je nemocné srdce Spořilova, kde dochází k největší zátěži obyvatel. Jde o 45 tis. lehčích aut + 10tis. kamiónů na Spořilovské, tisíce autobusů na Hlavní a v okolí a desetitisíce dalších aut, které tu dále projíždějí a vytvářejí každé odpoledne několikahodinové kolony a stejně tak jako před víkendy a svátky tu jezdí jako na dálnici. Navíc parkoviště u Centrumu zdržuje dopravu, všichni popojíždějí a tak jsou hluk a kumulace škodlivin naprosto neúnosné. To je opravdu smrtící koktejl. Jak dlouho ještě? Kdo to začne řešit a kdy? Už dnes je ale pozdě...

  Komentář ze dne: 01.11.2010 15:28:07     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - (@)
  Titulek: Vyhodnocení imisí
  Při vyhodnocení imisí se jistě objeví že došlo třeba k překročení PM10 ve 3 dnech ze 7 (a tyto 4 dny byly sváteční), kdy doprava značně poklesla (viz monitoring průjezdů). Autobusy navíc jezdily ve ČT a PÁ podle nedělních řádů.

  Komentář ze dne: 01.11.2010 16:08:37     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - (@)
  Titulek: Vliv svátků byl velký!!!
  Ve ČT a PÁ jelo Spořilovskou v průměru o 12 000 aut méně než v běžný pracovní den!!! V SO a NE se to nelišilo od běžného víkendu. V každém případě je to naprosto šílená doprava.

  Komentář ze dne: 02.11.2010 07:44:28     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - (@)
  Titulek: Odpověď hygienika
  Tedy to je síla, co si o tom myslíte?

  Komentář ze dne: 02.11.2010 08:26:59     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - (@)
  Titulek: to je na defenestraci!
  http://www.praha4.cz/files/=42695/odpove d_hygienika_hmp.pdf

  Komentář ze dne: 02.11.2010 10:02:52     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - (@)
  Titulek: Odpověď hygienika
  tedy je zcela obecná a naprosto nekonkrétní...

  Komentář ze dne: 03.11.2010 19:07:56     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - (@)
  Titulek: Smrtelné nebezpečí PM10
  Dnes v pořadu Nedej se to potvrdil náš významný vědec a odborník na vliv znečištění na lidské zdraví MUDr. Radim Šrám...

  Komentář ze dne: 04.11.2010 13:41:37     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - OndraH (@)
  Titulek: Re: Smrtelné nebezpečí PM10
  Pořad jsem bohužel nestihl, škoda, zajímal by mě.
  Jen mě zaráží, že naše prostředí by mělo zajímat většinu, ne-li všechny obyvatele, jako je to obvyklé v jiných lokalitách. Podle výsledků voleb to ale trápí jen pár čtenářů a přispěvatelů Spořilovských novin, mlčící většina prosadila ve volbách strany, za kterých k situaci došlo (ODS), resp. ve volebním programu žádné změny ani nenavrhovali (TOP 09). To je na celé věci to nejtristnější. Strany dostaly od voličů vzkaz, že vlastně je to tady většině jedno. Tenhle propadák bohužel naznačuje, že ani příp. blokáda zřejmě nic nevyřeší, protože na ni lidi s největší nepravděpodobností ani nepřijdou, v lepším případě v tak mizivém počtu, že nebude moci být brána jako blokáda vážně.

  Komentář ze dne: 04.11.2010 14:25:25     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - občan (@)
  Titulek: Re: Re: Smrtelné nebezpečí PM10
  Myslím, že by pořad mohl bý tuž dneska přístupný na internetu www.ceskatelevize.cz tam je přehled pořadů, najdete to pod N.

  Komentář ze dne: 04.11.2010 15:19:35     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - (@)
  Titulek: Rozhodnutí o Spořilovu
  Rozhodnutí o Spořilovu je na Magistrátu a Hygieně... Proto teď probíhá dotazníkové šetření na zdravotní stav obyvatel Spořilova po 21.9., abychom to měli dobře podložené...

  Komentář ze dne: 07.11.2010 10:38:05     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - (@)
  Titulek: Špinavý vzduch zabil 2140 Čechů. Nejhorší je prach
  http://aktualne.centrum.cz/domaci/spolec nost/clanek.phtml?id=682049

  Komentář ze dne: 11.11.2010 14:54:01     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - Alenaprokop (alenaprokop@gmail.com)
  Titulek:
  Odkaz ale nefunguje... :-)

  Komentář ze dne: 11.11.2010 15:37:33     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - OndraH (@)
  Titulek: Re:
  Stránka: http://aktualne.centrum.cz/,
  klikněte na záložku: Domácí
  klikněte na záložku: Společnost
  a v sekci Další články je uvedený článek
  Špinavý vzduch zabil 2140 Čechů. Nejhorší je prach  Čtenáři od 31.5.2004

  Spořilovská kliknutí
  Celkem8059828
  Duben62858
  Dnes3367

  Spořilováci na webu

  Nyní si čte web : 49 uživ.


  you porn vidéos gratuites sur Bestporn2021.com

  (c) Spořilovské noviny 2004 - 2019  
  Vydavatel: Mgr. Tomáš Hromádka - REGIONPLUS. Adresa redakce: Mgr. Tomáš Hromádka, Rakovského 3162/8, 143 00 Praha 4. IČO: 03582205. Tel. 777 944 684.
  Vytvořeno pomocí redakčního systému phpRS. Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Spořilovských novin publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
  Kontaktní e-mail redakce: noviny@sporilov.info
  CENÍK INZERCE