Zajímavosti a nej ze Spořilova
Autor: Marek Mahdal <mahdal(at)sporilov.info>,
Téma: Zajímavosti,
Vydáno dne: 28. 07. 2004
- Starý Spořilov je jedinou čtvrtí v Praze, okolo které je souvislý prstenec komunikací dálničního typu. Na jihu magistrála, na severozápadě a severu Jižní spojka a na východě ulice Spořilovská (spojnice mezi uvedenými komunikacemi).
- Ř Území Spořilova sice leží v katastru Záběhlic, ale malý kousek v okolí Trnavské ulice na Sídlišti Spořilov I patří do katastru Michle, naopak v jižní části oblast kolem Chodoveckého náměstí, které se Starým Spořilovem tvoří přirozený celek, patří do Prahy 11 (katastr Chodova).
- Nejstarší obytný dům na Spořilově je z roku 1926 (čtvrť rodinných domků – Starý Spořilov).
- Nejnovější obytný dům na Spořilově byl postaven na podzim roku 2002 a je jím bytový dům u prodejny Penny Market. Nejmladší panelový dům na Spořilově stojí v Dunické ulici u kina Sigma (z roku 1989).
- Nejdelší a nejstarší dálnice v České republice začíná na Spořilově (Exit 1 – Spořilov).
- Dálniční křižovatka (Jižní spojka s magistrálou) na západě Spořilova, poblíž zastávky autobusu MHD č.118 „Starý Spořilov“ patří k absolutně nejzatíženějšímu místu v České republice z hlediska četnosti průjezdů vozidel (100 tisíc automobilů za 24 hodin na magistrále (ul. 5. května) v tomto místě, a 110 tisíc automobilů za 24 hodin na Jižní spojce).
- Do oblasti Spořilova kolem ulice U mlýna je možno (legálně) vjet pouze z ulice Na Chodovci, přes výběžek území Prahy 10 – Záběhlic.
- Oblast „Třešňovky“ nad Hamerským rybníkem patří z jedné poloviny Praze 4 a druhá polovina je součástí Prahy 10. Hranice mezi oběma městskými částmi je patrná hlavně ve vegetačním období, kdy jsou jednotlivé části trávníku pod stromy sekány v různé době.
- Sídliště Starý Spořilov II je při pohledu z ptačí perspektivy rozděleno na dvě přibližně stejně velké „zaoblené části“, které jsou rozdělené ulicí Hlavní.
- Pojmenování ulic v letech 1928-1931 v oblasti Starého Spořilova vychází z „amerického modelu“, kdy ulice byly ulice pojmenovávány podle zeměpisného směru. Celkem bylo pojmenováno 60 ulic, tři náměstí, a na to všechno stačilo deset názvů s čísly. (Roztylské náměstí a sady, Východní náměstí, Hlavní, Boční I-II, Jižní náměstí a ulice Jižní I-XVII, Severní I-XI, Severozápadní I-VI, Severovýchodní I-VI, Jihozápadní I-VI a Jihovýchodní I-IX). Ulice v ostatních částech Spořilova jsou pojmenovány podle názvů slovenských měst (na Sídlišti Spořilov I), nebo podle názvů obcí ve Středočeském kraji (na Sídlišti Spořilov II).
- Na Spořilově také v relativně nové době zaniklo jedno náměstí. Neslo název Bratislavské a nacházelo se v prostoru dnešního podchodu v severní části ulice Spořilovské. Tvar náměstí „dokreslovala“ smyčka tramvaje číslo 19. K 1.červenci 1986 byla smyčka zrušena v důsledku výstavby Spořilovské silnice. Celé léto se stavělo a od 1.září 1986 je v provozu smyčka tramvaje v podobě, jak jí známe dnes. Náměstí tak zcela zmizelo pod vrstvou betonu a asfaltu nové dálniční spojky. Kromě toho bylo přerušeno logické spojení ulice Severovýchodní I s ulicí Na Chodovci.
- „Rosenbühl, Endstation“….Tak toto hlášení slýchávali z úst průvodčího v tramvaji obyvatelé teprve deset let staré čtvrti Spořilov v době protektorátu, když vystupovali z tramvaje linky číslo 19. Okupační správa zavedla německý ekvivalent pro všechny pražské čtvrti a ani Spořilov nebyl výjimkou. Ovšem, ten kdo byl v názvu hledal něco jako …“sparen“, ten je na omylu. Na tehdejších spořilovských zahradách rostlo spousta růží a nový název byl na světě – Rosenbühl.
- Nejoriginálnější hospůdkou na Spořilově je První Pivní Tramway na smyčce tramvaje linky číslo 11.
- Nejvyšší budovou na Spořilově je panelový dům u kina Sigma v Dunické ulici. Má 15 poschodí.
- Nejvýkonnější BTS stanice na Spořilově pro GSM operátory se nachází nad technickou budovou v ulici Severní I č.16.