Spořilov plynofikovaný

Autor: Marek Mahdal <mahdal(at)sporilov.info>, Téma: Služby, Vydáno dne: 10. 08. 2004

Plynový sporák mají dnes obyvatelé Spořilova téměř všichni. V 60.letech byl plyn běžně do cihlových a skeletových domů zaváděn na Sídlišti Spořilov I a II, na Starém Spořilově je běžně využíván k vytápění domů. Jedinou výjimkou jsou „nejnovější“ panelové domy v okolí části Choceradské ulice, postavené v osmdesátých letech minulého století, kam je zavedena pouze elektřina. Možnost využívat plynové spotřebiče přináší spoustu výhod. Účinnost plynových spotřebičů je ve srovnání se spotřebiči na tuhá a kapalná paliva vyšší. Pro vytápění je použití zemního plynu nejefektivnější ze všech primárních paliv. Odběratel zemního plynu je totiž přímo napojen na distribuční síť. Nemusí proto budovat sklad na tuhá paliva nebo zásobník na kapalná paliva ani zajišťovat dodávky těchto paliv.

Plyn může být při nešetrném zacházení se spotřebičem i velmi nebezpečný. Je známo mnoho tragických událostí výbuchu plynu. Dokonce i na Starém Spořilově se loni v červnu odehrála tragédie, kdy při výbuchu plynu zemřeli v rodinném domě tři lidé. Kvůli bezpečnosti se dnes přidávají do zemního plynu i „aromatické látky“, které jsou cítit a tím zvyšují bezpečnost.

Jestliže jste ve vašem domě či okolí ucítili plyn, přestal se točit plynoměr a nehoří Vám plynové spotřebiče, nebo jste objevili poruchu na plynovém zařízení - pak se musíte rozhodnout, koho zavolat. Pro obyvatele hlavního města a přilehlých obcí slouží 24 hodin denně telefonická linka 1239 . Toto číslo vytáčejte bez předvoleb, a to i když voláte z mobilního telefonu. Při ohlášení úniku plynu uveďte:
- jméno
- adresu
- telefonní spojení (nevoláte-li z telefonního automatu)
- popis místa, orientační body

Když ucítíte plyn:
- V případě úniku je nutné otevřít všechna okna a dveře!
- Nikdy nerozsvěcujte, nepoužívejte zápalky, nekuřte a zabraňte vzniku otevřeného ohně!
- Nepoužívejte elektrické zvonky, netelefonujte ze zamořené místnosti! Na vině výbuchu plynu může být i lidská lhostejnost. Proto je nutné věnovat pozornost všem signálům upozorňujícím na unikající plyn a nezanedbávat veškerou prevenci vedoucí k bezpečnému provozu všech plynových zařízení. Každý zásah pohotovostní výjezdové služby je bezplatný, byť by se jednalo jen o podezření úniku.