Koupání na Spořilově a v okolí

Autor: Marek Mahdal <mahdal(at)sporilov.info>, Téma: Sport, Vydáno dne: 11. 08. 2004

K létu neodmyslitelně patří koupání a slunění. V tomto článku se budeme zabývat možnostmi koupání obyvatel a návštěvníků Spořilova. V závislosti na počasí se rozhodujeme zda navštívíme plavecký stadion, bazén, nebo dáme přednost přírodnímu koupališti.

Přírodní koupaliště
V parném létě by každého, kdo již listoval ostatními články na Spořilovských novinách, zcela jistě napadlo: Co takhle koupání Hamerském rybníku ? Bohužel tento rybník je dost zanesený bahnem a byl naposled vybagrován v roce 1960 a od té doby není prakticky čištěn. Ke koupání je vhodný tak maximálně v neoprenu. Bohužel ani čistota Botiče v tomto úseku není příliš valná, i když jsou v posledních letech zaznamenávány určité pokroky. Navíc zde, až na několik málo výjimek (a to jsou betonové desky před kostelem Narození P. Marie), není kvalitní přístup do vody, tak raději zdejší koupání přenecháme kachnám…
Obyvatelé Spořilova mají ale výhodu v blízké dostupnosti ostatních přírodních koupališť. Stačí sbalit ručník, plavky a pár drobných a na Spořilově nastoupit do autobusu MHD č.118 a dojet na konečnou stanici „Koleje Jižní Město“. Asi půlkilometrová procházka zahrádkářskou kolonií k Šeberovskému rybníku stojí za to, stejně tak jako zdejší koupání a slunění. Ano, Šeberák nabízí na pražské poměry čistou vodu a hezké okolí.
Mezi přírodními koupališti nejlépe dostupnými pro „spořilováky“ jednoznačně vede koupaliště na Vodní nádrži Hostivař. Na Spořilově tentokrát nastoupíme do autobusu MHD č.213 a po pouhých patnácti minutách jízdy dojedeme na smyčku „Jižní Město“. Úzkou pěšinou v poli přímo od zastávky autobusů se dostaneme až k pokladně. Za 50 Kč na celý den (od 16:00 hod za 30 Kč), můžeme využít jak rozlehlou travnatou nudistickou pláž, tak i nedalekou hlavní písečnou pláž dlouhou asi 200 metrů. Pláž je asi 40 metrů široká, následuje asfaltový chodník u kterého jsou sprchy a na to navazuje asi 100 metrů travnaté plochy s ovocnými stromy. Na hlavní pláži je k dispozici několik stánků s občerstvením (pivo, párky, langoše, zmrzlina), plážový bar (míchané drinky, ledová tříšť), sprchy i tobogán. Čistota vody je poměrně slušná i když s trochu nazelenalou barvou (podle období a venkovní teploty) budete muset počítat. Právě sprchy potom zaručí, že si nebudete z Hostivaře odnášet suvenýr v podobě nepříjemné vyrážky. Slunění, celková atmosféra a šumění listí stromů na pláži skutečně vzdáleně připomíná moře. Uvědomte si, že se nacházíte jen pár stovek metrů od stotisícového sídliště !!!. Pozvolně se svažující přístup do vody a přítomnost několika plavčíků sledující ohraničený prostor umožňuje i návštěvu vašich ratolestí. Koupání zde nemá chybu a okolní lesy dotvářejí pohodovou atmosféru. Na hlavní pláži je povrch písečný s oblázky a písek je ještě v hloubce cca 170 - 200 cm. K dispozici je i půjčovna lodí, kterými se tak můžete projíždět po největší a nejkrásnější pražské vodní nádrži. Návštěvu koupaliště u Hostivařské nádrže můžeme jen doporučit.

Plavecké stadiony a umělá koupaliště
Spořilovští měli kdysi i své vlastní koupaliště. Na mapě z roku 1963 bylo koupaliště zhruba 100 jižně od dnešní křižovatky magistrály s Jižní Spojkou. S výstavbou magistrály na začátku 70. let ale bohužel zcela zaniklo. Jestliže chcete nyní na Spořilově navštívit nějaký plavecký stadion, nasedněte opět do autobusu č.118 a po dvaceti minutách jízdy vystupte na druhé konečné – ve Dvorcích. Asi 300 metrová procházka končí u Plaveckého stadionu v Podolí – v současnosti největším pražským koupalištěm. K dispozici je několik bazénů (i venkovních, včetně brouzdaliště pro děti). Okolí bývalého vápencového lomu je pěkné ovšem zvlášť v letních měsících musíte počítat s hojnou návštěvností…
Ještě jednu možnost ke koupání mají spořilovští ve svém okolí. Když nasednete na autobus MHD č.136 a vystoupíte asi po pěti minutách jízdy na stanici „Slavia“ tak se Vladivostockou ulicí se dostanete až na koupaliště – k bazénu Slavia.
Výhledově se s výstavbou veřejného bazénu přímo na Spořilově nepočítá, tak se obyvatelé Spořilova musí spolehnout na uvedená koupaliště, případně se spokojit s vlastním bazénem nebo vanou. I tak mají obyvatelé této čtvrti poměrně hodně možností letního osvěžení ve vodě.