Spořilovská fauna

Autor: Marek Mahdal <mahdal(at)sporilov.info>, Téma: Zajímavosti, Vydáno dne: 29. 08. 2004

V různých rubrikách na Spořilovských novinách byl již pražský Spořilov představen z mnoha úhlů pohledu. V tomto článku se budeme zabývat co na Spořilově kromě lidí ještě žije… :-)

Prasata…Ano i ta se na Spořilově před několika lety objevila…a dokonce hned divočáci. Tehdy se skupinka divokých prasat „zaběhla“ z nedalekého rozlehlého Krčského lesa (o případu informovala i Mladá Fronta DNES). Celá skupina v noci přešla několik frekventovaných silnic až se zaryla do trávy poblíž Choceradské ulice...Ale jinak prasata (alespoň ta divoká) na Spořilově běžně nepotkáte. Byl by to asi pořádný šok, jít takhle nočním Spořilovem a třeba v podchodu narazit na bachyni s mladými…J
Spořilov je od opravdu „divokých druhů zvířat“ chráněn hlučnými a frekventovanými silnicemi. Nejvíce, pro městské prostředí „exotických druhů“, můžete potkat v otevřené krajině východně od Sídliště Spořilova II, zejména právě směrem od Choceradské ulice, kde se rozkládají louky a poměrně rozsáhlý les ovocných stromů pod sídlištěm Na Košíku, zasahující téměř až ke korytu Botiče a Hameráku. I přes tuto „divočinu“ zde narazíte jen na zajíce, a různé polní hlodavce a veverky. To na sídlišti vás rozhodně nepřekvapí dupající a funící ježek. Ostatně ježci jsou bohužel i velmi často k vidění přejetí ve spořilovských ulicích. Obyvatelé Starého Spořilova si zase občas zanadávají na krtka, který jim dokonale zryje jejich dlouho pěstěný „golfový trávník“.
Může se stát, že i na Spořilově potkáte nějaké ryze exotické zvíře, třeba hada, ale to jenom v případě, že zrovna „utekl“ majiteli z terária. Stejně tak s poletujícím, exoticky zbarveným opeřencem si ostatní místní druhy rychle a po svém poradí... J Z ptactva narazíte na Spořilově především na holuby, kteří tu znepříjemňují život obyvatelům sídliště (a to je navíc, zejména lidé ze sídliště, i přikrmují). V zimních měsících zase uvidíte na zasněžených pláních Spořilova krákající havrany a vrány. Občas si na Spořilov „zalítne“ i vltavský racek, s vírou, že ho obyvatelé této čtvrti dosyta nakrmí. „V oblasti Spořilova jsou k vidění i charakteristicky zbarvené straky. Některé z nich se „chovají“ opravdu „podezřele“ a jakoby vyčkávají, co v otevřených oknech, na balkonech nebo zahradách spořilovští nechají, aby si to prostě „odnesly“. Nejvzácnějšími opeřenými návštěvníky Spořilova byly v předminulé zimní sezóně dvě labutě Hameráku.
Nejpočetnějším zvířecím druhem na Spořilově jsou pak samozřejmě psi a kočky. Ti se hodí zejména do rodinných domků Starého Spořilova, ovšem i mnoho obyvatel sídliště chodí venčit svého čtyřnohého přítele na okolní travnaté plochy. Občas si tak z ulic Spořilova odnesete i nechtěný suvenýr na podrážce boty. Toulavé psi a kočky, na rozdíl od okrajových čtvrtí západních měst, na Spořilově téměř nenajdete.
V celé Praze je prý až 10 milionů potkanů, což je jistě hrozivé číslo. I v kanalizačních stokách pod Spořilovem jsou tisíce potkanů. Lidé nevědomky tyto hlodavce vyloženě podporují vyhazování jídla na veřejná prostranství. Občas potkany můžete vidět u kontejnerů obou spořilovských sídlišť.
Díky „pražskému vzduchu“ Vás ani drobná havěť nebude na Spořilově otravovat. V letních měsících může sice někoho ze spaní budit cvrkot cvrčků, ovšem to se dá přežít. Much, vos, pavouků a vůbec ostatního hmyzu na Spořilově moc nenajdete.
Nejbližší místo, kde je možno vidět „skutečná zvířata“ je ZOO koutek v Krčském lese, kousek od konečné stanice autobusu č.193 a samozřejmě pražská ZOO v Troji.