Přehled zastávek MHD na Spořilově

Autor: Marek Mahdal <mahdal(at)sporilov.info>, Téma: Doprava, Vydáno dne: 03. 09. 2004

Silnice v celé Praze a samozřejmě i v okolí Spořilova jsou rok od roku stále více ucpané. Každý kdo se vrací z práce nebo ze školy na Spořilov směrem od Flory téměř denně „skejsne“ v koloně před Slávií (Edenem), před Bohdalcem nebo na křižovatce Chodovská u Kauflandu. Městskou hromadnou dopravu v celé Praze bude muset chtě-nechtě do budoucna využívat stále více lidí, jinak se přeprava doslova „zastaví“ a můžeme jít všichni pěšky…
Spořilov má na štěstí pro situace „totální dopravní zácpy“, tedy stupně číslo 5, velice dobrou síť autobusových linek, které jezdí v poměrně „klidných ulicích“, a se kterými se dá dojet pohodlně na metro a pokračovat tak do centra Prahy. Navíc jsou intervaly těchto linek v pracovní dny velice krátké.

Pro lepší orientaci v síti spořilovských linek MHD, které prakticky za posledních 20 let nezměnily svojí trasu, připravily Spořilovské noviny přehled všech zastávek, které najdete v oblasti Spořilova a důležitá místa a objekty v jejich bezprostředním okolí.

V oblasti Starého Spořilova se nachází celkem 5 autobusových zastávek:

Depo Kačerov - v této zastávce, která je umístěna ve Sliačské ulici přímo pod hlučnou Jižní spojkou, zastavují pravidelně linky 118, 121, 170, 203 a noční 505. Zastávku využívají především zaměstnanci Dopravního podniku hl.m.Prahy - Depa Kačerov a obyvatelé Sídliště Spořilova I, bydlící zhruba v oblasti od Trenčínské ulice č.o. 1 – 20 po Vrúteckou č.1 – 9 a obyvatelé severozápadní čísti Starého (vilového) Spořilova.

Starý Spořilov – v této zastávce umístěné v Hlavní ulici přibližně před domem č.o. 11 zastavuje pouze linka 118. Zastávku využívají zejména obyvatelé jihozápadní části Starého Spořilova, stejně tak jako zaměstnanci Geofyzikálního ústavu (GFÚ), který sídlí v Boční ulici II. Také zde vystupují lidé, kteří si jedou pro své opravené auto do známého spořilovského autoservisu v Severní ulici XI.

Severozápadní – zastávka linek 121, 170, 203 a 505, je umístěna v dolní (severní) části Roztylského náměstí v centru Sídliště Spořilova I u Velkopopovické restaurace a místní pobočky Komerční banky. Je využívána především obyvateli Púchovské, Žilinské, Zvolenské a Kremnické ulice, stejně tak jako obyvateli střední části severní oblasti Starého Spořilova.

Roztylské náměstí – v této zastávce, umístěné v Hlavní ulici v horní (jižní) části Roztylského náměstí) přímo před schody, vedoucími k jedinému spořilovskému kostelu - Svaté Anežky České, zastavuje pouze linka 118. Zastávku využívají především věřící z celého Spořilova, ale i z jiných „koutů“ Prahy 4, kteří se sem sjíždějí k pravidelným bohoslužbám. Ale jezdí sem i lidé nakupující pozdě večer ve zdejší malé, leč dobře zásobené „Večerce“. V neposlední řadě tu uvidíte vystupovat i lidi, kteří jsou na oběd nebo večeři do nejlepší spořilovské restaurace – Eureky.

Lešanská - zastávka linek 118, 121, 170, 203, 213 a noční 505 je určena především školákům z nejstarší spořilovské školy (ZŠ Jižní), ale i lidem, kteří cestují za doktory, ordinující v nedaleké spořilovské poliklinice v Božkovské ulici. Samozřejmě zde nastupují a vystupují obyvatelé Starého Spořilova a domů v Severní I a Holčovické ulici.

Na Sídlišti Spořilov II je také 5 autobusových zastávek:

Spořilov – na nejrušnější a nejznámější centrální spořilovské zastávce (jediné, kam jezdí i tramvaj č. 11 a noční 56) staví i všechny autobusové linky 118, 121, 136, 170, 203, 213, 260 a noční 505. Zastávka je hodně „roztahaná“ mezi Starým Spořilovem a „zadálničním“ sídlištěm Spořilov II. Využívají ji obyvatelé celého Spořilova, kteří zde přestupují na tramvaj, většina obyvatel domů v ulicích Střimelická, Zvánovická a Hrusická ze sídliště Spořilova II, směřující do centra na Floru a Želivského, stejně tak jako obyvatelé Trnavské ulice s severovýchodní části Starého Spořilova (resp. Sídliště Spořilova I).Tato zastávka je i dobře známa také všem milovníkům „zlatého moku“, protože se zde nachází i nejoriginálnější hospůdka na celém Spořilově – První Pivní Tramway. (viz. články ve Spořilovských novinách)

Měchenická – osamocená zastávka linky 118, kterou využívají zejména obyvatelé stejnojmenné ulice na Sídlišti Spořilov II a žáci dojíždějící žáci ZŠ Na Chodovci. Hlavně zde však uvidíte vystupovat návštěvníky parku - „Třešňovky“ a lidi směřující pěšky k Hameráku a do starých Záběhlic.

Hlavní – druhá nejdůležitější zastávka na Spořilově. Jezdí sem linky 118, 121, 136, 170, 203, 213, 260 a noční 505. Zastávku využívají všichni spořilováci, kteří jedou na poštu, do spořitelny, do kina Edison a především ti, kteří chtějí na Spořilově nakoupit (obchodní centrum včetně všech služeb - „Centrum“), jehož součástí je i supermarket Albert.

Sídliště Spořilov – zastávka linek 118, 121 a konečná linky 136. Zastávku využívají především obyvatelé domů na Hlavní ulici č.o. přibližně 114 – 130, dále pak obyvatelé Bojanovické, Choratické, Malovické, Bělčické ulice a severní části Choceradské ulice návštěvníci supermarketu Penny Market. V neposlední řadě tu nastupují do autobusů lidé ubytovaní ve dvanáctiposchoďovém Penzionu Spořilov.

Na pahorku – důležitá zastávka pro obyvatele jižní části Sídliště Spořilova II (pro ulici Struhařovská, a jižní část Choceradské) a pro studenty gymnázia Postupická. Zastavují zde linky 118, 121, 170, 203, 213, 260 a noční 505. Zastávka stejného jména je umístěna (stejně jako v případě zastávky „Spořilov“) i v oblasti Starého Spořilova a využívají jí především obyvatelé okolí Chodoveckého náměstí, tj. oblasti patřící pod Prahu 11. Dále zde nastupují a vystupují obyvatelé jihovýchodní části Starého Spořilova a návštěvníci spořilovské polikliniky.

Ze všech těchto zastávek se pohodlně a rychle dostanete jak ke stanicím na trasách metra „C“ a „A“, tak i do ostatních čtvrtí hlavního města Prahy.