Nebezpečné křižovatky na Spořilově

Autor: Marek Mahdal <mahdal(at)sporilov.info>, Téma: Doprava, Vydáno dne: 14. 09. 2004

Přestože je Spořilov bezpečnou čtvrtí, pokud se týká kriminality, o bezpečnosti v silničním provozu to už zdaleka tak neplatí. Míst, kde jste na Spořilově (ať jako chodci, nebo jako řidiči) doslova v ohrožení je hned několik. Tento článek je právě o nich.

Nebezpečná místa z pohledu řidiče

Mezi místa, která jsou na Spořilově nebezpečná nejen pro řidiče, patří v prvé řadě křižovatka ulic Hlavní a Na Chodovi, respektive Senohrabská. Auta jedoucí z Jižního Města a z Chodovce ulicí Senohrabskou většinou jedou dost rychle a to i na „pozdní oranžovou“, takže o časté skřípání plechu a řinčení skel tu rozhodně není nouze. Jedná se o místo, kde je na Spořilově ročně nejvíce nehod. Totéž prakticky platí i pro podobnou křižovatku na protější straně mostu (křižovatka ulic Severní I, respektive Lešenské a Hlavní). V sídlištních ulicích Sídliště Spořilova I a II naštěstí moc nehod není, protože tu najdete hlavně jednosměrné nebo slepé ulice, kde parkuje hodně aut, a když už sem řidiči vjíždí nebo vyjíždí, tak si dávají většinou velký pozor. V úzkých uličkách Starého Spořilova, které jsou jinak nejbezpečnější v celé čtvrti se zase může stát, že zdejší „dříve narození“ majitelé dobře garážovaných škodovek zapomenou, že už se tu celých 65 let jezdí vpravo a že se dává přednost zprava.

Velmi nebezpečné a špatně přehledné je i místo, kde se dá odbočit z ulice Na Chodovci na Spořilovskou spojku. Dobrému výhledu při odbočování z obou směrů na tuto silnici zde brání husté borovice a keře, a přestože je tu dopravní značkou omezena rychlost na pouhých 30 km/h (nikdo zde takovou rychlostí nejede), není bohužel ani zde o bouračky nouze. Bezpečná není ani samotná Spořilovská ulice, která spojuje Dálnici D1 s Jižní spojkou. V nedávné minulosti zde došlo i k těm nejvážnějším nehodám. (viz. soubor článků v rubrice Informace – podrubrice - „Napsali jiní (2000 - 2004)“). Totéž platí i pro všechny dálniční křižovatky v okolí Spořilova.

Pozor by měli řidiči dávat i na vjezdu do Starého Spořilova z Jižní spojky. Ulice Severní XI, která plynulé přechází v ulici Hlavní je ve skutečnosti v celém úseku „hlavní“ a řidiči, kteří jsou „rozjetí“ z Jižní spojky tu často nedávají přednost v jízdě a výsledek je pořád stejný….

Nebezpečná místa z pohledu chodce

Pro chodce jsou nevíce nebezpečná místa při přecházení Hlavní ulice (zejména v úseku na Sídlišti Spořilově II v okolí obchodního centra „Centrum“). Protože zde chodci přecházejí téměř výhradně mimo přechody pro chodce, často tu dochází ke střetu s autem.

Obecně platí, že zvýšenou pozornost by měli věnovat chodci (i řidiči) na Spořilově místům, kde jezdí MHD, zejména pak na křižovatkách:
· Severní I x Severovýchodní I
· Severozápadní I x Sliačská
· Lešanská x Hlavní
· Hlavní x Na Chodovci (u Penny Marketu)
· Hlavní x Na Chodovci (u mostu přes Spořilovskou spojku)
· Roztylské náměstí x Severovýchodní I
· Na Chodovci x cesta k tramvajové stanici na Spořilově


…a to platí po celý rok, zejména pak nyní, na začátku září…