Ceny bytů a domů na Spořilově

Autor: Marek Mahdal <mahdal(at)sporilov.info>, Téma: Služby, Vydáno dne: 16. 09. 2004

O tom, že ceny bytů v Praze v porovnáním s ostatními regiony České republiky sahají do závratných výšin není třeba psát. Ceny bytů v oblasti Spořilova patří k dlouhodobě k nejvyšším v celém obvodu Prahy 4. Důvodů je hned několik. Pražská čtvrť Spořilov má výhodnou polohu z hlediska dopravního, hezké okolí včetně Hamerského rybníka a příjemné sousedství v podobě klidné čtvrtě Starého Spořilova s nízkou vilovou zástavbou a prakticky žádné, ryze panelové domy (až na pár výjimek v jižní části Sídliště Spořilova II).

Při listování v nabídkách pražských realitních kanceláří (RK) zjistíte, že se spořilovské byty v seznamech bytů určených k prodeji dlouho „neohřejí“. Drtivá většina bytů na Sídlišti Spořilov I a II jsou nyní v družstevním vlastnictví (malá bytová družstva), nebo už po plném splacení anuity jsou v osobním vlastnictví (společenství vlastníků nemovitostí). Jen malá část domů je obecních (Městská část Praha 4).


Koupě bytu a domu na Spořilově

V nabídkách RK najdete nejvíce bytů velikosti 2+1/B nebo 2+kk, které se nacházejí nejčastěji v cihlové zástavbě sídliště. I přes avizovaný cenový pokles se jejich ceny za metr čtvereční již dlouho drží zhruba v rozmezí mezi 25.000 Kč (nejlevnější byt v přízemí) až po 40.000 Kč (za nejdražší byty po rekonstrukci, případně v novostavbách).

Byty 3+kk (a 3+kk s lodžií) najdete na Spořilově hlavně v 9-ti podlažních cihlo-skeletových domech ze začátku 70. let (např. v ulicích Hrusická, Hlavní a Svojšovická). Tyto byty jsou však většinou po přestavbě z bytů 2+kk (s lodžií) a po vsazení sádrokartonové příčky z nich prostě „vznikly“ byty 3+kk. Jejich průměrná plocha se pohybuje kolem 60 m2 a jsou prodávány za ceny okolo 1.900.000 Kč.

Byty velikosti 4+1, 4+1/L, (a velikosti cca 75 – 90 m2) jsou na Spořilově téměř výhradně přízemní, čemuž odpovídá i průměrná přepočtená nejnižší cena za metr čtvereční plochy. Platí totiž: čím menší byt, tím dražší metr čtvereční a naopak.

Byty o velikosti 2+1 s balkonem na spořilovském sídlišti najdete výhradně v šestipodlažních domech (na Sídlišti Spořilov I ve čtyřpodlažních domech) postavených mezi lety 1960-1967. Vzhledem k tomu, že jsou to domy výhradně cihlové, je po nich poptávka poměrně velká a stabilní. Ceny se v současnosti pohybují kolem 1.600.000 Kč za 2+1/B o velikosti cca 52 m2.

Byty o velikosti 1+1 a 1+kk (cca 30-38 m2) na Spořilově seženete za cca 1.100.000 Kč, garsoniéru (1+0) o velikosti cca 17 - 29 m2 za cca 890.000 Kč – 1.000.000 Kč.

Ceny rodinných domků a vilek ve staré části Spořilova se pohybují mezi 5.000.000 Kč (dům bez rekonstrukce) až po 15.000.000 Kč (dům po kompletní rekonstrukci s větší zahradou).

Samozřejmě i na Spořilově platí: Ceny bytů nabízených k prodeji v RK jsou obecně dost nadsazené, a to v rozmezí od 50.000 Kč do 300.000 Kč. Ve skutečnosti se pak byt prodá za nižší sumu. Cenu ovlivňuje i poloha bytu v rámci sídliště a v rámci poschodí domu a snadné dostupnosti MHD. Relativně nejlevnější jsou byty v přízemí, které jsou prakticky v úrovni země (např. v Hlavní ulici), dražší je už pak zvýšené přízemí cca 2,5 m nad povrchem země a byty v posledním podlaží (pod střechou). Na cenu má také nezanedbatelný vliv zachovalost vnitřního vybavení bytu (např. zděné jádro versus umakart).

Pronájem bytu a domu na Spořilově

Ceny pronájmu bytů se v oblasti Spořilova za poslední měsíce stabilizovaly na průměrných 11.000 Kč (2+kk, 2+1, 2+1/B), respektive 13.000 Kč (3+1, 3+kk, 3+kk/L) za měsíc. Garsoniery a 1+kk lze „pořídit“ za cca 8.000 Kč měsíčně.

Pronajmout si domek na Starém Spořilově pak můžete za ceny okolo 35.000 Kč a výše za měsíc. Mnoho domů na Starém Spořilově v současné době prochází rekonstrukcí, jelikož tyto více jak 70 let staré nemovitosti si o ní vyloženě „říkají“.

Co říci závěrem …

Oblast Spořilova je podle specialistů na reality hodnocena jako kvalitní obytná oblast, kde jsou ceny nemovitostí ceny nadprůměrné. Přesto je i zde vidět mírný pokles cen bytů a ještě zajímavější je poměrně vysoký pokles tržního nájemného. Zájemci o byt se spíše přesouvají k dostupnějším hypotékám a zaměřují se tak na získání vlastnického bydlení, než na placení extrémně vysokého nájemného.