Bezdrátová počítačová síť na Spořilově

Autor: Tomáš Hromádka <noviny(at)sporilov.info>, Téma: Služby, Vydáno dne: 20. 09. 2004

S Martinem Kašparem a jeho kamarádem Damirem Špoljaričem jsme si dali sraz jedno pozdní slunné odpoledne nad spořilovskými střechami a stříškami. Zvolna hasnul den, zatímco jsme jeli výtahem jednoho spořilovského sídlištního domu. Až nahoru, na střechu. Tam jsou totiž ukryty v podobě nenápadného zařízení ve formě jednoho počítače a anténního vysílače s přijímačem stovky až tisíce hodin práce mnoha nadšenců, kteří se snaží bezdrátovou formou přiblížit spořilovským občanům přístup ke komunitní počítačové síti s mnohými výhodami - ať už jde o svobodnou komunikaci se sousedy, levný internet nebo další možnosti využití počítačových sítí.

Výhled je odsud opravdu nádherný. Celý Spořilov máme jako na dlani. Povídání začíná. Jak to vlastně Martine všechno začalo?
Začalo to vlastně několika nadšenci před čtyřmi lety na pražském Andělu, kteří chtěli vytvořit počítačovou síť svobodně přístupnou všem lidem. Tady to (ukazuje na vysílací zařízení optického pojítka) je zrovna vynález jednoho z nich. Dal to prakticky zadarmo k dispozici, a tak i díky němu a mnoha desítkám (stovkám) jiných lidí je síť CZFree.Net rozšířena po celé republice, počet členů se odhaduje na několik tisícovek a zde na Spořilově to je dnes několik desítek lidí.

CZFree.Net - můžeš nějak přiblížit celý tento projekt našim čtenářům?
Jde o amatérskou počítačovou síť, která nemá žádného provozovatele, je budována studenty a nadšenci do moderních způsobů komunikace a tudíž nemůže poskytovat jakékoliv garance. Je tvořena z mnoha vzájemně komunikujících zařízení, které provozují soukromé osoby a jiné subjekty na své vlastní náklady. Všem, kdo se připojí k síti, se ale otevírá možnost využití zdrojů sítě. Tyto služby poskytují uživatelé CZFree.Net na svou vlastní zodpovědnost a dle vlastní obchodní politiky - tedy jedná se o služby placené i neplacené. Zde jde například o poskytnutí konektivity k Internetu prostřednictvím iGW, mirrory internetových FTP serverů a webové portály. Na síti je samozřejmě možné realizovat jakoukoliv legální aktivitu založenou na TCP/IP, tedy např. výměnu informací a dat, síťové hry, IP telefonii, streaming zvuku i videa a mnohé další. Záleží na každém uživateli, jak síť využije pro svoji vlastní potřebu.

Na jaké technologii síť funguje?
CZF operuje převážně na bezdrátové technologii IEEE 802.11b (WiFi), tedy prostřednictvím mikrovlnných spojů v bezlicenčním pásmu 2.4 Ghz. S využitím této technologie je možné budovat velmi levnou a výkonnou síť.

Takže, když bude někdo chtít, může se přes vás připojit k internetu?
No, my nejsme provider, nic neprodáváme, nesnažíme se o zavádění levného internetu širokým masám. Snažíme se o vytvoření svobodné sítě umožňující svobodnou komunikaci, propojenou s podobnými sítěmi v rámci projektu CZFree.Net. Naše síť funguje komunitním způsobem, bez jakýchkoli garancí, společnou, neplacenou prací několika lidí. Vybudování vlastní domácí stanice je tedy na každém uživateli sítě. Nejedná se o komerčně výdělečný provoz, fungujeme dle filozofie "všichni všechno rovným dílem". Veškeré získané prostředky (vstupní poplatek a pravidelné paušální příspěvky) jsou a budou výhradně použity na rozvoj sítě.

Projekt HELL je tedy součástí síťě CZFree.Net.
Ano. Celá síť se skládá z mnoha menších částí, které se navzájem propojují. Projekt Hell vznikl v loňském roce, kdy za tragických okolností, po výbuchu plynu, zemřel tvůrce Spořilovské sousedské sítě. Tehdy jsme se rozhodli pokračovat tam, kde skončil a vytvořit větší a lepší síť. Po právnické stránce jsme sdružením osob (pozor - neplést s občanským sdružením - viz Občanský zákoník hlava XVI), takže nejsme žádná právnická osoba, jsme prostě parta (i když celkem velká) lidí, kteří se podílejí dohodnutým způsobem na financování a budování projektu.

Nad Spořilovem se dočista setmělo. Pod námi jenom žlutavá světélka starého Spořilova, kousek od nás se rozzářily reflektory ozařující komíny nedaleké teplárny a v dálce, tam v dálce u Kačerova, září neviditelné červené světélko, které spojuje počítačový a internetový Spořilov (čili zdejší "ápéčko" neboli access point) s okolním světem.
Zájemci mohou najít více informací na portálu projektu HELL na adrese http://hellteam.net:22111/portal/

 


S členy projektu HELL rozmlouval a fotografoval Tomáš Hromádka