Karel Zich & Spirituál kvintet

Autor: Tomáš Hromádka <noviny(at)sporilov.info>, Téma: Kultura, Vydáno dne: 10. 12. 2004

Spořilovští patrioti jistě zaregistrovali, že v předvánočních dnech letošního roku vyšlo kompilační cédéčko KAREL ZICH & SPIRITUÁL KVINTET, které je Zichovým posledním sólovým albem před tragickou smrtí. V 23 skladbách si můžeme připomenout hlas českého Elvise ze Spořilova v pro někoho poněkud nezvyklé folkové rovině.

Počátky spolupráce Karla Zicha se Spirituálem (tj. začátek 70. let) na desce reprezentuje pět písní jako Kovbojův nářek, Černošské ghetto nebo Svatební košile. Následujících 17 skladeb (viz. Osel Jerry nebo Vláček) je věnováno jejich druhé společné éře - rokem 1992, kdy se Karel Zich ke skupině po osmnácti letech na sólové dráze vrátil, počínaje a rokem 2002 - poslední společnou deskou konče.
Díky bonusu Stovky cest, který byl nahrán pouze z cvičných důvodů na představení 16. 6. 2004 (tedy pouhý měsíc před tragickou smrtí Karla Zicha), se na tomto albu vedle sebe ocitají jeho úplně první a úplně poslední nahrávka, které dělí 35 let.
Karel Zich se ke Spořilovu vždy hrdě hlásil a to Spořilováky vždy moc těšilo. Sám kdysi vzpomínal, že při svém vysokoškolském studiu estetiky se zabýval i problematikou satelitních měst a nikdy by přitom tehdy něvěřil, že v jednom z těch prvních - na starém Spořilově - bude bydlet, a rád.

Fanouškům Karla Zicha doporučujeme navštívit weby http://www.karelzich.cz (oficiální již neaktualizované stránky) a http://zich.unas.cz (pravidelně aktualizované neoficiální stránky).