TV: Pozor, vizita!

Autor: Tomáš Hromádka <noviny(at)sporilov.info>, Téma: Kultura, Zdroj: TV Nova, http://www.csfd.cz/, Vydáno dne: 17. 12. 2004

Na motivy knih Adolfa Branalda vznikl v roce 1981 ve Filmovém studiu Barrandov scénář filmu Pozor, vizita!, jehož autory jsou Vladimír Bor a Karel Kachyňa, který film i režíroval. Film uvádí TV NOVA v pondělí 20.12.2004 od 18 hod.
Děj filmu se odehrává...

kolem roku 1960, kdy vypukne menší krajová epidemie břišního tyfu. Označeným bacilonosičem je i starý Prepsl, svérázný člověk, světoběžník, zemědělský dělník a dnes již penzista, který žije v jedné venkovské rodině za příležitostnou výpomoc v hospodářství. Zpátky se však vrátit nemůže a tak vyvstává otázka; kam půjde? Jedinou možností je, aby zůstal v nemocnici na izolaci infekčního oddělení. Pro člověka, který byl celý život zvyklý žít svobodně, nikde příliš nezakotvil, nezaložil si vlastní rodinu, představuje izolace v podstatě vězení.
V nemocničním prostředí Prepsl navazuje nové kontakty a přátelství s pacienty i s nemocničním personálem, ale stále si na svoji nesvobodu nedokáže zvyknout a několikrát se marně pokouší utéci. V tomto mikrosvětě se odehrávají malá osobní dramata, jejichž prostředníkem se stává právě Prepsl. Ať už je to příběh Bartůňka, starého pána, který během své nemoci prožívá zklamání ze svých dětí, kteří si chodí do nemocnice jenom pro peníze nebo příběh šestnáctileté Manky z dětského domova. Konfrontací několika různých životních postojů řešili autoři psychologického filmu na malé ploše mnoho závažných etických problémů existujících do dnešní doby.

Hrají: R. Hrušínský, V. Jeníková, L. Švormová, B. Holišová, J. Somr, B. Navrátil a další. Režie K. Kachyňa (84 min)