K petici proti solení
Autor: Jan Fischer <zahr.sluzby(at)volny.cz>,
Téma: Veřejná správa,
Vydáno dne: 03. 02. 2005
Vážení občané spořilovští, dovolte mi, abych připojil pár řádek k dopisu pana prof. Peška z pohledu zahradníka a správce zeleně zde na starém Spořilově.
V létě minulého roku došlo k prudkému zhoršení stavu veřejné zeleně v naší čtvrti, přičemž nejvážněji byly poškozeny stromy. Velmi záhy jsme spolu s přizvanými odborníky rozpoznali charakteristické poškození dřevin chloridy - tedy solí ze zimních posypů.
Koncem září minulého roku byl proto vypracován soudně - znalecký posudek, který dokládá jako příčinu poškození stromů a půdy sůl ze zimních posypů vozovek. Zasaženy jsou všechny věkové kategorie stromů, prakticky bez ohledu na druhy, stanoviště, zálivky ap. Sůl však neničí pouze stromy, ale dlouhodobě kontaminuje a znehodnocuje půdu.
Následně provedená bilance škod je alarmující - existenčně je ohroženo nově vysazené stromořadí na Hlavní třídě, stromy na okrajích parků a všechny aleje nesou příznaky i těžkého fyziologického poškození solí, poškozeny jsou některé partie na Roztylských sadech a náměstí, včetně velkých soliter, některé z nich těžce.
Co do počtu jde o 500 - 600 žijících stromů, solí kontaminované plochy však již přesahují pouze v naší oblasti výměru (!) dvou hektarů zeleně. Záměrně zde nebudu uvádět počty pokácených stromů - ty již nevzkřísíme a navíc nastalé diskuse mohou být velmi zavádějící. Jde mi o stromy živé, jejich perspektivu a dále o šanci na smysluplnou obnovu našich stromořadí.
Od léta loňského roku probíhají ve spolupráci s OŽP jednání s dotčenými stranami o možnostech zastavení přísunu další soli do ploch zeleně. Ke změně technologie v údržbě ulic a odklonu od masivního užívání soli však zatím nedošlo. Naopak se ukazuje, že žádná dílčí opatření a sliby nevratnému poškození a později i zničení půdy a stromů nezabrání.
Bude třeba zásadním způsobem přehodnotit priority a přijmout nový komplexní systém zimní údržby komunikací v naší oblasti, který nebude postaven na používání soli jako jediného "všeléku", ale naopak, ve kterém bude mít sůl pouze doplňkovou roli za přísně dodržovaných pravidel.
Byl bych rád, kdyby tato jednání dospěla k tomuto cíli letos v předjaří, aby pozitivní změna mohla být v létě zapracována do plánů a rozpočtů zimní údržby a začala platit od příští zimy 2005/06.
K tomu však - i naše zeleň - potřebuje i naši podporu a angažovanost. Proto se připojuji k dopisu pana prof. Jiřího Peška a prosím i širokou spořilovskou veřejnost o vyjádření podpory ve věci zásadního omezení solení ulic.
Ing Jan Fischer
Boční I./ 852, 141 00, Praha 4, Spořilov
27.1.2005