Městský pes vyžaduje včasné otužování
Autor: Čtenář Spořilovských novin <(at)>,
Téma: Zajímavosti,
Vydáno dne: 07. 03. 2005
O tom, že se na Spořilově chová velké množství psů, není pochyb. Kdysi slavné Roztylské náměstí každé ráno a večer hostí pravou psí promenádu. V této souvislosti je zajímavý příspěvek, který pro Spořilovské noviny připravil Ing. Jindřich Šátek:
Podle tiskové informace Státní veterinární správy České republiky je při chladném a vlhkém počasí, zejména pak při bohaté sněhové nadílce v ulicích měst, vhodné při venčení psů věnovat zvýšenou péči jejich tělnímu pokryvu a tlapkám.
Ochrana psa proti chladu velmi teplým oblečkem je přitom diskutabilní. Lze o ní uvažovat především u starších psů, kdy je nutno udržovat jejich tělesnou teplotu při bolestivých onemocněních páteře. Zde lze doporučit izolační ochranu – dečku – ale jen v oblasti páteře.
Pes totiž nemá potní žlázy, tělesnou teplotu reguluje vylučováním vodních par dechem a regulační plochu přirozeně zvětšuje vyplazením jazyku. Zvýšení tělesné teploty způsobené použitím oblečku tedy pes reguluje zvýšením frekvence dechu. Při rozdílu teploty jeho těla kolem 39 °C a teploty prostředí kolem –10 °C pak může dojít k poruše při prokrvení sliznic, zejména horních dýchacích cest a poté k jejich zánětu.
Laik z toho může dovodit, že pes byl nedostatečně oblečen a navlékne jej ještě pečlivěji.
Zejména městské psy je vhodné otužovat již od podzimu a aktivním pohybem venku je na zimní období navykat. Je dobré si uvědomit i to, že při velkých mrazech, pod –10 °C, zvířata svou pohybovou aktivitu přirozeně omezují; proto je vhodné jim vyhovět a nenutit je do aktivit pro ně nezvyklých.
Protože je třeba udržovat srst psa suchou, aby si zachovala své přirozeně dobré izolační schopnosti, lze doporučit ji po procházce vysušit, popřípadě před tím psa opláchnout vlažnou vodou alespoň na břiše a tlapkách. Ty pak ošetřit čistou vazelínou, mastí, popřípadě dětským olejíčkem. Solí poškozené tlapky mohou popraskat a tyto ranky mohou pak být bránou infekce.