Restaurace „Svaté peklo“

Autor: Marek Mahdal <mahdal(at)sporilov.info>, Téma: Restaurace, Vydáno dne: 01. 04. 2005

Na hlavní spořilovské ulici zvané – „Hlavní“ se nedaleko zastávky MHD - „Lešanská“ nachází ve staré zástavbě pěkná restaurace a vinárna, která nese podivný název – „Svaté peklo“. Jednu březnovou velikonoční neděli roku 2005, jsme se právě sem s Radkou vypravili na „obědo-večeři“. Byli jsme tu už několikrát, hlavně v létě na zahrádce, ale teprve teď jsme vyrazili restauraci zhodnotit.

Necelých 200 metrů od zastávky autobusů směrem k Roztylskému náměstí nemůžete po pravé straně minout půlkruhový štít s názvem restaurace – Svaté peklo. Restaurace s vinárnou se nachází napůl v rodinném domku, napůl v přístavbě s výhledem do zahrady. K dispozici je i malá zahrádka, kterou jsme si oblíbili zejména v horkých letních měsících.

Při vstupu do restaurace vedou doleva dolů schody do malé ale útulné mini-vinárny, po pravé straně je vlastní sál restaurace. Hned při vstupu do lokálu je po levé straně umístěn bar, obložený dřevěnými laťkami a před ním je vstup na malou venkovní zahrádku, kterou od Hlavní ulice odděluje pás vzrostlých tůjí. Lokál je z jedné strany zasklený, druhou (severní) stranu tvoří zeď z okrasných cihel. Kapacita restaurace Svaté peklo je přibližně 50 lidí, stoly jsou zde zejména pro 4 lidi, ale také zde najdete několik stolů pro 6 – 8 lidí. Na všech stolech jsou červené ubrusy značky Gambrinus. Zahrádka v létě nabízí možnost příjemného posezení pro dalších 10 lidí. V létě se dají skleněné dveře a velké skleněné tabule otevřít a celý sál tak dobře vyvětrat. Kdyby ani tento zásah v parném létě nepomohl, jsou připraveny dva klimatizační agregáty. Přístavba k rodinnému domu, která de facto tvoří celou restauraci, zabírá skoro 70 % zahrady a i když se to na první pohled zvenku nezdá, je poměrně velká. Výhled ven – na zahrádku, zakrývaly závěsy, které ale příliš neladily se slušně vyzdobeným interiérem.

Bar restaurace, o kterém jsme se již zmínili, má téměř půl-obdélníkový tvar a nabízí dalších až 6 míst k sezení. Na druhé straně tohoto pomyslného obdélníků je umístěná kuchyně, kam je téměř ze všech stran restaurace vidět a není možné přehlédnout místního kuchaře, který má na hlavě dlouhou bílou kuchařskou čepici. V době naší návštěvy dominovala sálu velikonoční výzdoba společně s obrazy zátiší, jedním živým fíkusem v rohu místnosti a nad naším stolem dokonce seděl „čert“, v téměř životní velikosti, který měl navodit atmosféru „pekla“. Světlo v restauraci zajišťuje několik lustrů, na kterých jsou umístěny ventilátory.

Jídelní lístek nám sympatická mladá servírka donesla během tří minut. Stejně rychle jsme měli na stole pivo Gambrinus (za 19,- Kč), Radka si dala Radegast nealkoholické pivo (za 22,- Kč). Jídelní lístek nabízí 4 druhy jídla od všech klasických druhů masa (kuřecí, vepřové, hovězí a ryby) a dalších 6 bezmasých jídel (v cenové relaci 70 - 80,- Kč). Hlavní jídla z kuřecího a vepřového masa zde pořídíte za 120 - 160,- Kč, klasické přílohy za 30,- Kč a bramboráčky za 40,-Kč. Specialitou podniku je „Mix gril“ pro dvě osoby za 600,- Kč. Radka si vybrala Kuřecí špíz, nicméně nám bylo servírkou řečeno, že je sice velmi dobrý, ale že raději doporučuje krkovičku na kterou se sem prý chodí. Stejná situace se opakovala u mého jídla, kdy Kuřecí Cordon Bleu bylo nahrazeno Vepřovým Cordon Bleu. Po tomto objednání jsme trochu znejistěli, jelikož nám bylo jasné, že jim kuřecí maso zřejmě došlo. V celém sálu bylo onu neděli v 17:00 hodin jen 5 lidí – hostů, později jsme tu byli dokonce sami pouze s jedním štamgastem u baru. Sálem se linula hudba Rádia City 93,7 přiměřené hlasitosti, přerušovaná jen klepáním námi objednaných řízků. Nicméně jídlo bylo hotovo za 20 minut od objednání. Dvousetgramová gramáž masa plně odpovídala, maso bylo libové až 3 cm vysoké, kořeněné tak akorát. Jídlo bylo jako celek na velmi slušné úrovni. Obloha ovšem byla poměrně chudá, což bylo škoda, neboť na velkém polohlubokém talíři bylo na ní místa ještě dost…

Stejně jako v všech spořilovských restaurací, které jsme doposud hodnotili, jsme si i zde všimli velkého nedostatku věšáků. Několik věšáků bylo jen před barem. WC restaurace je umístěno ve vinárně v suterénu restaurace, ale pozor na snížený podhled. Plusem restaurace je dlouhá otevírací doba.

Restaurace Svaté peklo je restaurace slušné úrovně a doporučujeme Vám jí navštívit.

Závěrem ještě postřeh jednoho obyvatele Spořilova z roku 2002:

…slušná restaurace střední kategorie. V létě velmi příjemná zimní zahrádka výborné úrovně a klasická letní zahrádka. V sklepních prostorech je ještě vinárna. Obsluha byla na výborné úrovni.Restaurace nabízela v době oběda 3 hotová jídla za 70,- a 20 jídel na objednávku od 45,- do 330,-. Kuchař jídla připravuje přímo za barovým pultem, takže můžete přípravu svého jídla i částečně kontrolovat. Smažený květák s hranolkami byl na vynikající úrovni…Restauraci „Svaté peklo“ najdete na Starém Spořilově: ul. Hlavní 101, Praha 4 - Záběhlice

tel: 272 761 837

A jaké jsou Vaše zkušenosti s restaurací „Svaté peklo“ ? Nenechávejte si je pro sebe a podělte se o ně s ostatními čtenáři Spořilovských novin v komentáři k tomuto článku. Čtěte podrubriku „Spořilovské restaurace“ v rubrice „Služby“.

Otvírací doba Restaurace „Svaté peklo“ je:

Pondělí 11:00 - 02:00
Úterý 11:00 - 02:00
Středa 11:00 - 02:00
Čtvrtek 11:00 - 02:00
Pátek 11:00 - 02:00
Sobota 16:00 - 02:00
Neděle 16:00 - 02:00