Změna tarifů Pražské integrované dopravy

Autor: Marek Mahdal <mahdal(at)sporilov.info>, Téma: Doprava, Zdroj: TO MHMP, Vydáno dne: 26. 05. 2005

Po pěti letech neměnných tarifů se od prvního července letošního roku zvyšují ceny za používání pražské hromadné dopravy. Roční předplatní kupón bude stát 4 150 Kč, čtvrtletní 1 260 Kč a měsíční 460 Kč. Plnocenná jednorázová jízdenka bude od počátku léta stát 20, nepřestupní pak 14 korun. Jednorázovým jízdenkám se současně prodlužuje doba platnosti: plnocenná jízdenka bude platit 75 namísto stávajících 60 minut, platnost nepřestupního lístku se prodlužuje ze stávajících čtyř stanic metra na pět a v povrchové dopravě z 15 na 20 minut. Praha také nově zvýhodňuje kategorii důchodců do sedmdesáti let. Rozhodnutí podpořili v radě jak zástupci ODS, tak ČSSD.

S rozhodnutím, zda ceny za MHD v hlavním městě zvýšit či ne, rada dlouho váhala. „ Prioritou Prahy byla, je a vždy bude podpora integrovaného systému městské hromadné dopravy, která patří mezi světovou špičku. Jestliže chceme tuto úroveň zachovat, musí dojít i ke změnám v cenových tarifech,“ prohlásil v této souvislosti pražský primátor Pavel Bém.

Od roku 1998, kdy se v hlavním městě naposledy zvyšovaly ceny jednorázového jízdného, stouply v ČR spotřební daně o 30%, ceny benzínu o 30%, energií o 40% a mzdy Pražanů o plných 60%: zatímco před 7 lety byl průměrný plat na území hlavního města 12.000 kč, v současné době bere průměrný Pražan 18.000 korun hrubého. Tržby z jízdného přitom v současné době kryjí pouze 23,1 procenta provozních nákladů: „Zhruba sedmdesát sedm procent ceny každé jízdy tak platí za cestující hlavní město. To je nepoměr, který je ve srovnání s ostatními evropskými metropolemi obrovský,“ prohlásil primátor. „Nůžky mezi městskými dotacemi a podílem, kterým na hromadnou dopravu ve městě přispívají cestující, se nemohou rozevírat do nekonečna a především to je důvodem změny tarifů." upozornil radní za dopravu Radovan Šteiner.

Zvýšení cen jízdného by mělo do městské kasy přivést zhruba 592 milionů korun. „Tyto peníze půjdou samozřejmě zpět do dopravy, mimo jiné na nákup nových vozů metra, tramvají, autobusů atd. I tak bude Praha nadále pokrývat dotacemi více než sedmdesát procent nákladů na integrovanou dopravu,“ dodal radní Šteiner.

V novém jízdním tarifu bude zachováno jízdné zdarma pro kategorii seniorů od 70 let věku. Nově Praha zvýhodňuje kategorii důchodců do 70 let: ti budou do budoucna využívat tzv. senior-pasů, které je budou opravňovat k 50procentní slevě jak z předplatních kupónů, tak z jednotlivého jízdného. Se senior-pasem budou spojeny i některé další výhody, například bezplatný nebo zvýhodněný vstup do Galerie hl. m. Prahy, Pražské botanické zahrady, ZOO, Obecního domu, Hvězdárny, Planetária, Městské knihovny a dalších.
Zdarma budou i nadále používat pražskou MHD děti do šesti let, zdravotně postižení, poslanci, senátoři a soudci. S pětasedmdesátiprocentní slevou na jízdném mohou při zakoupení časového kuponu od prvního července počítat i děti do 15 let, studenti do 26 let pak s padesátiprocentní slevou.
I po změně jízdních tarifů zůstává hromadná doprava v Praze pro cestujícího výrazně levnější než doprava ve srovnatelných evropských městech. Cena jízdného v Praze nevybočuje ani z cenové hladiny českých měst. Například za měsíční kupon v Liberci zaplatí dospělý cestující 420 korun.