Letní trasa "Spořilov - Plavecký stadion Podolí"

Autor: Marek Mahdal <mahdal(at)sporilov.info>, Téma: Sport, Zdroj: Koupání v okolí Spořilova, Vydáno dne: 17. 06. 2005

Třicetistupňová vedra posledního květnového víkendu mohlo mnoho spořilováků strávit na koupalištích v Praze a jejím okolí. My jsme se po několika letech vydali na Plavecký stadion v Podolí. Ze Spořilova je navíc doprava k podolským bazénům velmi pohodlná. Ze všech částí naší čtvrti je totiž možné nastoupit do autobusu MHD č.118 a dojet na konečnou do Dvorců, což trvá jen 20 minut. Krátkou procházkou pak dojdete Podolskou ulicí až k pokladnám...

Když je pařák a modrá obloha k tomu, a to v sobotu 28.května bylo (a víkend 18.-19.6.2005 bude), tak musíte počítat i s několikaminutovou frontou na vstupenky (pakliže nevlastníte permanentku). Denní vstupné pro tuto sezónu vás přijde na 140,- Kč (studenty pak na 80,- Kč). Klíček ke skříňkám Vám půjčí za vratnou zálohu 100,- Kč (což vřele doporučujeme). Letní šatny, které v uplynulých letech prošly zásadní rekonstrukcí jsou hned nad pokladnami, a pak už můžete směle vyrazit "k vodě" a zabrat si "svoje" místo na ne příliš velkém travnatém prostranství. Musíte totiž počítat s tím, že kolem 11:00 hod. je plácek takřka obležený, a to včetně těch méně atraktivních míst (například u popelnic). Lidí jsou doslova všude, přesto máte pocit, že Vám tu nikdo nepřekáží, prostě se návštěvníci navzájem respektují, nakonec jim nic jiného ani nezbývá. Jinak je tu v celku příjemně. Okolí plaveckého stadionu v Podolí je opravdu krásné, jak zpívá Ivan Mládek...

A přece, v něčem stadion v Podolí zůstal v dobách minulých. Fronty na občerstvení připomenou zejména těm dříve narozeným fronty na banány v dobách reálného socialismu. Navíc, vzhledem k návštěvnosti, zvláště za pěkného počasí je tu možností občerstvení žalostně málo. Fronty byly i u druhého "bistra", kde sice byly na stěně vyobrazeny všemožné pokrmy, ovšem na objednávku smažáku, nás slečna odkázala na malý lístek - denní menu, kde byla tři jídla. Hranolky skromného množství se až příliš dlouho předtím koupaly v rozpáleném oleji.

Toalety, které jsou společně se sprchami umístěny na stejném patře hned vedle šaten jsou ovšem po kompletní rekonstrukci a jsou již na velmi dobré úrovni. Venkovní bazény mají v Podolí dva. Obsazenost byla toho dne ještě v mezích. Pravda, občas vás někdo mírně kopnul při kraulu, ale i na to si časem zvyknete :-).

Velkou "atrakcí" toho dne, byl živá kachna, která přiletěla od nedaleké Vltavy a namířila si to přímo do jednoho z bazénů. Koupající se lidé jí ovšem namočili křídla a nebohá kachna, která nemohla ani pořádně vzlétnout, pak dlouhé minuty slpašeně plula bazénem, dokud jí plavčík nevysvobodil. Přetíženost v návštěvnosti dokazovala i fronta na tobogán, která začínala hned u "dojezdového bazénku".

Kolem poledního slunce už pálilo o stošest, a tak jsme se rozhodli pro nějaké to malé osvěžení. Pina Colada a Stawbery Colada, každé po pětasemdesáti, splnilo naše očekávání.

Když už nás slunce začalo nudit, přišel na řadu velký vnitřní bazén. Ten měl příjemnou teplotu a i co do počtu lidí byl na tom lépe než ty venkovní. Hlavně tu byl stín. Toho si venku moc neužijete. Podolí je totiž situováno tak, že sem svítí slunce po celý den a stín zajišťují omezenému kousku travnaté plochy jen dva vzrostlé topoly. V páře jsme vydrželi jen 10 minut. Návštěvu Plaveckého stadionu v Podolí v těchto horkých dnech čtenářům Spořilovských novin doporučujeme.

Další důležité informace ohledně koupání na Spořilově a v jeho blízkém okolí najdete ZDE.