Jak na sídlištní šeď? Zkusme to květinami!

Autor: Čtenář Spořilovských novin <(at)>, Téma: Informace, Vydáno dne: 01. 06. 2005

Sídliště bývají již svou podstatou šedivá. Šedivé bloky obytných domů, jejich jednotvárná průčelí i zadní trakty, šedivé účelové stavby, k tomu ještě šedivé chodníky a ulice se sporou zelení. Platí to i o sídlišti spořilovském?

Ano, ale platí i to, že se situace postupně zlepšuje. Zásluhu na tom mají nejen instituce městské části starající se o trávníky, stromoví a keře, ale i sami někteří občané, kteří pečují o předzahrádky u domů a kterým není zatěžko ozdobit okna a balkony svých bytů květinami. Na dům s truhlíky nebo květináči s rozkvetlými pelargoniemi či jinými květinami je radost se podívat; pocit šedivosti pak ustupuje do pozadí.
Na oknech bytů spořilovského sídliště se ve stále větší míře objevují především pelargonie - muškáty. A těm já fandím. Proč právě těm? Protože jsou to květiny nevyžadující mnoho pozornosti a starosti, snášející dobře horka, sucha, dešť i vítr. Právě to vyhovuje obyvatelům sídliště, kteří tráví většinu času v zaměstnání a na starost o kytky jim zbývá čas spíše jen po práci nebo ve volných dnech. Muškáty svými teplými barvami – převažují totiž odstíny barvy červené – podstatně přispívají k potlačení nesympatické šedi.
Za okny a na balkonech bytových bloků se setkáme i s jinými květinami, ale muškáty přece jen převažují. Jak ty klasické, trochu staromódní, tak i bohatě kvetoucí převislé, které v tak hojné míře vídáváme třeba u našich jižních sousedů – Rakušanů.
Jak muškáty založit? Není to vůbec složité. Květináče, truhlíky, země – to vše lze opatřit bez větších problémů přímo na sídlišti. Jak je zasadit a jak je umístit a upevnit na oknech nebo balkonech mohou poradit ti pěstitelé, kteří již mají s jejich pěstováním zkušenosti. Pak už stačí jen zalévat a hnojit, občas odstranit staré listy a odkvetlé květy. A co je také důležité? Dát pozor, abychom nepřelili; voda za límcem sousedům bydlícím pod námi příliš radosti neudělá, neplesají ani kape-li jim na právě vyprané prádlo. Každý, kdo tohle zvládne, se pak může už jen dívat a těšit se ze zeleně listů a barev květů.
A co s muškáty v zimě? Také žádný problém. Muškát je velmi otužilá a přizpůsobivá rostlina, snáší i značná chladna, takže jej můžeme nechat venku už od dubna; ještě ani v říjnu se nemusíme bát, že ho nízké tepoty poškodí. Zimu pak muškáty úspěšně přečkají na chodbách domů, na nichž je dostatek světla, nebo na parapetech oken.
Dostatek informací o tom, jak muškáty pěstovat, najdeme nejen v odborné literatuře, ale třeba i ve víkendových přílohách novin nebo v obrázkových týdenících.
Zbývá už jen málo. Popřát těm, kteří se rozhodnou pro pěstování, hodně úspěchů. A poděkovat jim za pochopení, že se sídlištní šedí se dá vypořádat i pomocí květin. -štk-