Cestující ze Spořilova byli vyhozeni z autobusu MHD č.260

Autor: Marek Mahdal <mahdal(at)sporilov.info>, Téma: Doprava, Zdroj: pražský deník Večerník Praha, Vydáno dne: 23. 06. 2005

Cestující ze Spořilova zažili vyhození z autobusu. Tato událost se stala ve středu 22.6.2005 cestujícím, kteří seděli v autobuse MHD číslo 260. Řidiči totiž skončila pracovní doba. Dopravní podnik ale tvrdí, že na takové jednání mají řidiči autobusů i tramvají právo.

Velmi nepříjemné překvapení připravil včera ráno cestujícím řidič autobusu MHD číslo 260, který vyjel v 8 hodin 21 minut ze zastávky Jižní Město. Lidé, kteří se chtěli dostat ze Spořilova na vršovickou zastávku Koh-i-noor, nečekaně skončili na Bohdalci. Důvod byl prostý. Řidič dlouho popojížděl v zácpě a během cesty mu prostě skončila směna.

Po několikaminutové únavné cestě dopravní zácpou, která není na této trase neobvyklým jevem, a spořilováci o tom vědí své, zvláště ve špičce, zastavil řidič na zastávce Bohdalec. Cestujícím stroze oznámil - „Zatahuju, to už jsem měl stejně před dvaceti minutama“. A vysadil je o tři zastávky dřív.

Naštvaní lidé, kteří už beztak kvůli zácpě cestovali se zpožděním, zůstali bezradně stát na Bohdalci. Někteří šli kus pěšky, jiní počkali na další linku a komplikovanými přestupy se pak dostali do cíle své cesty.

Na takové jednání prý ale mají řidiči právo. „V okamžiku, kdy se jim blíží konec pracovní doby, kdy si musejí udělat bezpečnostní přestávku, mohou zastavit na bezpečném místě a lidi vyložit. Stejné právo mají i řidiči tramvají,“ uvedla mluvčí pražského dopravního podniku Michaela Kuchařová.

V pořádku to ale podle mínění právníků rozhodně není. „Tím, že si cestující koupí jízdenku, uzavírá s dopravním podnikem smlouvu a má právo, aby byl dopraven včas na místo. Dovedu si představit, že kdyby někomu tím, že byl vyhozen, vznikla škoda, tak by ji od dopravního podniku úspěšně vymohl.

Jen připomínáme, že od 1.července 2005 se výrazně zvyšují ceny jízdného...

Zdroj: Večerník Praha, 23.6.2005, redakčně upraveno a zkráceno
Rubrika SN: Napsali jiní