Letní trasa "Spořilov - Posázavský Pacifik"

Autor: Marek Mahdal <mahdal(at)sporilov.info>, Téma: Kolem Spořilova, Zdroj: Vodácký výlet do Dolního Posázaví, Vydáno dne: 25. 07. 2005

Den co den jezdí kolem Spořilova. Už za sebou nezanechává nostalgické oblaky dýmu, ale přesto si dodnes uchoval mnoho ze své romantiky. Řeč je o trati Posázavského Pacifiku, jehož první kilometry vedou právě kolem severní hranice naší čtvrti.

Asi se teď divíte, proč je tento článek v rubrice "Sport" a ne v dopravní rubrice Spořilovských novin. Odpověď je prostá. Právě Posázavským Pacifikem jsme se vydali do Týnce nad Sázavou, kde jsme si půjčili loďku Vydru a vydali se na patnáctikilometrovou plavbu nejkrásnějším úsekem řeky zlaté řeky - Sázavy.

V týnecké půjčovně lodí Bisport (www.bisport.cz) vám za rozumný peníz půjčí jak loďku tak i veškeré potřebné vybavení včetně vesty a barelu na vaše (suché) věci. Dokonce se můžete pojistit proti nepříznivému stavu vody (limit je 43 cm v Týnci). Plavba už je jen a jen na vás. Dostanete k ní i mapku s vyznačením nebezpečných jezů a zrádných míst, ale nelekejte se, plavba je to nádherná a bezpečná, vhodná i pro rodiny s malými dětmi. Peřeje zvládnete hravě, snad jen s některými budete trochu více zápasit, ale vzhledem k tomu, že to byla moje první "voda", tak vidíte, že jsem se neutopil a píšu tento příspěvek.

Cestou sázavským říčním korytem se jistě občerstvíte v některém z "vodáckých bufetů" a pak budete z lodi obdivovat jedinečné romantické trampské osady pod Medníkem. Na konci cesty v Pikovicích u mostu loď vrátíte a jdete si po svých.

Celodenní výlet na Dolní Posázaví, včetně projížďky krásným Posázavským Pacifikem rozhodně stojí za to. Je to zajímavá alternativa letního víkendu stráveného tak blízko od Spořilova.