Roztylský val nabízí krásný výhled na Spořilov

Autor: Marek Mahdal <mahdal(at)sporilov.info>, Téma: Kolem Spořilova, Zdroj: Procházka na Roztylský val, Vydáno dne: 08. 07. 2005

Znáte Roztylský val...?

Asi ne, že ?

Přijměte proto pozvání na krátkou exkurzi do míst, odkud uvidíte váš Spořilov tak, jako ještě nikdy předtím...

"Roztylský val", jak tomuto lidskou rukou vytvořenému návrší budeme říkat, najdete hned za dálnicí D1, za posledními domky Starého Spořilova. O jeho existenci jsem neměl ani potuchy, až do doby, kdy mne na něj upozornil náš čtenář pan J.L., patriot ze Starého Spořilova.

Zkuste někdy v neděli po obědě a odpolední kávě krátkou "zdravotní" procházku právě do těchto neznámých končin. Budete opravdu překvapeni, jaké pěkné a klidné místo to je, vezmeme-li v úvahu, že se nacházíte nedaleko nejzatíženější dálniční křižovatky v České republice.

Autobusy MHD č. 213 nebo č.170 dojedete hned na první zastávku za Spořilovem - na Chodovec. Před prodejnou Baumaxu se dáte přes nepřehlédnutelnou půlobloukovou lávku přes hlučnou dálnici, která právě v těchto místech pozvolna přechází v městskou severojižní magistrálu. Hned za lávkou se dáte ostře do prava po asfaltovém chodníku prudce do kopce...a jste tam.

Stoupání netrvá věčně a za chvilku už půjdete po příjemné asfaltce na "náhorní plošině". Napravo křovinatý sráz k dálnici, nalevo menší stromy a husté křoví. Cesta se pomalou stáčí k severozápadu. Vy se můžete kochat opravdu neznámými panoramaty na stověžatou Prahu. Nejvíce ale oceníte pohled na Spořilov, který bude hluboko pod vámi. Takhle ho ještě ale neznáte. Téměř na konci asfaltky narazíte dokonce na "plácek na opalování" s ohništěm. Šum aut dole vzdáleně připomíná moře :-). Idylka !

Při pohledu na druhou, jihozápadní stranu valu, koukáte přímo do horních pater bytů roztylských paneláků. A pak už jen sejdete po asfaltce zase dolů, nebo si vyberete dobrodružnější vyšlapanou prudkou stezku, kterou se dostanete přímo před prodejnu OBI. Budete zpět v "civilizaci".

Krátký výlet na nedaleký Roztylský val se vám určitě bude líbit.