Tramvajácký ráj - První Pivní Tramway

Autor: Marek Mahdal <mahdal(at)sporilov.info>, Téma: Restaurace, Zdroj: DP Aréna, Vydáno dne: 08. 08. 2005

Povolání řidiče pražských tramvají je velmi náročné. Zvláště v letních měsících mnohdy teploty uvnitř strojvůdcovské kabiny dosahují až k 60-ti stupňům. Navíc mají řidiči tramvají poměrně krátké přestávky na odpočinek a zázemí včetně toalet na tramvajových smyčkách často ani neodpovídají standardu 21.století. Spořilovská smyčka jedenáctky je ale v tomto ohledu čestnou výjimkou...

Smyčka tramvaje - obratiště, ve kterém řidiči tramvají číslo 11 tráví své drahocenné několikaminutové přestávky ... a hle... hned vedle je známý spořilovský podnik - První Pivní Tramway.

O této věhlasné hospůdce jsme již ve Spořilovských novinách recenzi uveřejnili (stačí se podívat do rubriky "Restaurace"), ovšem nyní je tu ryze "tramvajácká verze recenze". Je třeba si uvědomit, že tramvajáci jsou také lidé z masa a kostí.

Vedle záchodů tu najdou řidiči automat na teplou či studenou vodu AQUAJOY a necelých padesát metrů od smyčky najdou vynikající pekárnu (Pekařství Na Chodovci) s širokým sortimentem nejenom pečiva, ale i sýrů nebo například salátů. V prodejně je i automat na kávu. Otevřeno mají od pondělka do pátku od 6:00 do 18:00 hodin a v sobotu od 7:00 do 16:30 hodin, stravenky ale neberou.

První Pivní Tramway je pak přímo ve smyčce. Denně otevírá od 14:00 hodin (řidiči tramvají si mohou zaklepat dokonce už od 12:00 hod :-)). Zavírá se tu o půlnoci, to ovšem jen vyjímečně, neboť se zájmem zákazníků spíše ještě později, takže n své si přijdou i řidiči noční linky číslo 56.

Řidiči pražských tramvají mají v této restauraci 50 % slevu na veškerý sortiment s výjimkou cigaret a alkoholu ! V rámci Dopravního podniku je to unikát: například kávu zde šoféři jedenáctek pořídí dokonce za 2,- Kč, jídlo - rozhodně nejde o žádné „závodní vyvařování“, ale zcela poctivou minutku v rozumných cenových relacích.

Jediným problémem se tak může jevit délka pobytu v obratišti, protože ani přestávková pětadvacetiminutovka na stvoření kýženého gastronomického zázraku a jeho následné požití nestačí. I v tom vám personál restaurace vyjde vstříc, jídlo si lze objednat (například mobilem) na určitou hodinu a následně po příjezdu do smyčky pak řidiči mají vybranou pochutinu připravenu

Smyčka na Spořilově se díky restauraci totiž poměrně výrazně vymyká všemu, co je v Dopravním podniku doposud k dispozici. Navíc sleva, jíž vedení PPT řidičům poskytuje, není podle vyjádření zdejší obsluhy věcí domluvy s Dopravním podnikem hl.m.Prahy, ale dobrou vůlí majitele podniku. A tohoto přístupu je potřeba si v dnešní době vážit a ocenit jej.

Zdroj: DP Aréna (redakčně upraveno)