Branická restaurace - spořilovská klasika

Autor: Marek Mahdal <mahdal(at)sporilov.info>, Téma: Restaurace, Zdroj: Spořilovský labužník, Vydáno dne: 06. 09. 2005

Jeden srpnový páteční podvečer byl jako stvořený k návštěvě Branické restaurace. Tuto dnes již klasickou spořilovskou hospodu najdete ve Struhařovské ulici číslo 2931/9, v jižní čísti sídliště II. Našli jsme jí i my.

Nedaleko pobočky knihovny pokračuje objekt vybudovaný začátkem 70.let. A právě v prvním patře tohoto sídlištního objektu je umístěna restaurace.

V nedávné době částečně zrekonstruovaná restaurace, Vás na první pohled jistě zaujme velkou zahrádkou, se sedmi stoly pro šest lidí a velkou podélnou lavicí pro další strávníky a žíznivce. Novotu podtrhují i hnědá plastová okna, které ovšem ostře kontrastují se zažloutlými záclonami. Ale od návštěv Lou Fanánka ze Tří sester z počátku 80.let minulého století ze nic zásadního nezměnilo. "Pavilonu" vévodí velké nápisy Braník. U vchodu nemůžete přehlédnout velkou nástěnku, kam personál fixou zapisuje aktuality ze života v hospodě. Často tu jsou informace o připravovaných velkoplošných projekcích (fotbalová nebo hokejová utkání), které může zhlédnout na plátně velkém 180 x 180 cm. Navíc se o zdejší pohodu starají pravidelné hudební produkce. Každý pátek od 19:00 hod. je tu Country zábava (v době naší návštěvy zrovna ladili kytary), v sobotu pak od 18:00 hod. Bigbeatový večer.

Ve vnitřní části restaurace se nachází velký lokál s cca 10 stoly (každý pro 6 lidí) a na levé straně je výčep. V roku, proti výčepu je již zmíněné plátno. WC jsou na chodbě. Jejich čistota je průměrná.

My jsme využili hezkého počasí a usedli k jednomu ze stolů na zdejší zahrádce. Ochotná mladá servírka se k nám hlásila asi po dvou minutách a dle naší žádosti donesla i jídelní lístek. Ten jsme začali hned studovat. Na výběr je k dispozici několik studených předkrmů (utopenec za 18,-, tlačenka za 20,- nebo nakládaný hermelín za 35,-. Teplé předkrmy zastupuje šestice lahůdek v cenové relaci 25 - 40,- Kč

Minutky jakožto hlavní jídlo seženete v Branické restauraci v poměrně velkém výběru. Kuřecí steaky, prsa a směsi za 65 - 78,-, Vepřové maso (a těch tu mají hned 12 druhů) pořídíte rovněž za 65 - 78,- Kč. Krůtí maso je zastoupeno čtyřmi položkami (75-78,- Kč) hovězí steaky za 120 - 170,-. Pro fajnšmekry je k výběru i tatarák. Přílohy k hlavním jídlům se pohybují v cenové relaci 15-25,- Kč. Pestrá je i nabídka salátů za 18 - 35,- Kč, zmrzlinový pohár dostanete za 42,- Kč.

Servírka přineslo pivo za 5 minut od objednání. Desítka Braník za 14,80,- (!!!) malé za 10,- , bylo správné míry a odpovídající chuti a teploty. Komu Braník nejede, může si dát dvanáctku Plzeň za 25,-, respektive 15,-. Deci vína tu je k mání za 12 Kč.

Za dalších deset minut bylo na stole i objednané jídlo. Radka si dala kuřecí steak zapečený s hermelínem a šunkou s hranolkami (opečené brambory zrovna nebyly) a já si dal kuřecí steak na žampionech se sýrovou omáčkou, taktéž s hranolkami. Porce byla standardní, jídlo bylo velmi vkusně upraveno, včetně nazdobené oblohy. Chuťově dobré.

Spořilovská Branická restaurace patří dnes již mezi zdejší klasiku. Pod mírně zrekonstruovanou fasádou se skrývá i trocha nostalgie sídlištních sedmdesátých let. Vaří tu však velmi dobře a proto vám návštěvu doporučujeme.

Otevřeno je každý den od 10:00 do 23:00 hodin.

Telefon pro rezervace: 272 764 628

A co o Branické restauraci napsali jiní návštěvníci ?

...výborná kuchyně a skvěly pivo, šipky, automaty, pohodová obsluha, velkoplošná projekce sportovních utkání, každý pátek zábava se živou kapelkou a v sobotu hraje pan DJ Víťa skvělý pecky....neznám lepší hospodu....

Autobusem 121 z metra C Roztyly jednu zastávku výstup Na pahorku, doba chůze od zastávky + - 6 minut kolem hlídaného parkoviště Choceradskou ulicí a asi po sto metrech odbočit vlevo do ulice Postupická ze které už je vidět Branická restaurace. Neoficiální název hospoda je "Základna" nebo Brána...