Letní trasa "Spořilov - Chrustenická šachta"

Autor: Marek Mahdal <mahdal(at)sporilov.info>, Téma: Kolem Spořilova, Zdroj: Návštěva expozice v Chrustenicích u Loděnice, Vydáno dne: 02. 09. 2005

Pokračujeme ve volném seriálu o zajímavých místech, kam se během léta můžete vydat, aniž by jste cestovali příliš daleko za hranice našeho Spořilova. Čekají na vás tajemné podzemní prostory - vítá vás Chrustenická šachta.

Zajímavý výlet bez ohledu na počasí, které je toto léto velmi nestálé nabízí návštěva Chrustenic. Jméno obce vám asi mnoho neřekne, vězte však, že se jedna o část městečka Loděnic (ve skutečnosti jsou Chrustenice samostatnou obcí která leží vedle Loděnic a které v podstatě splývají), jen 10 kilometrů od západní hranice metropole.

Nejjednodušší bude cesta autem, do cíle výletu se však můžete pohodlně dostal i vlakem. Ze Smíchovského nádraží pěknou lokální tratí přes Prokopské a Dalejské údolí, Rudnou u Prahy až do Loděnice. Tato trať má přezdívku „Hrbatá“, protože jsou na ní náročné sklonové poměry. Ve stanici Loděnice a přilehlém okolí se natáčel oskarový film „Ostře sledované vlaky“. Cesta je to zajímavá s pěknými výhledy na okolní krajinu. Od nádraží se přes náměstí (nebo spíše náves) v Loděnici dostanete podle směrových šipek až do Chrustenic, kde vás pod zeleným a nenápadným kopcem čeká hlavní magnet celé trasy - Chrustenická šachta.

Jedná se o naprosto unikátní a již 40 let uzavřený železnorudný důl, o který se v posledních deseti letech pracně stará CMA - Společnost pro výzkum historického podzemí, což je dobrovolné občanské sdružení, skupina nadšenců, kteří se z plných sil věnují záchraně této jedinečné technické památky.

Od roku 1907 do poloviny šedesátých let se tu vytěžilo téměř 8 milionů tun (!) rudy. V době největšího rozmachu těžby, za druhé světové války a krátce po ní měla Chrustenická šachta na 15 km důlních chodeb. Ústí štoly na 8.patře dolu je 308 metrů na mořem. Celý důl měl neuvěřitelných 84 pater. Poslední patro je 120 metrů pod hladinou moře. Z celého dolu dnes zůstala zachována úvodní štola, strojovna 1.vlečné jámy a 8.patro, zbytek dolu je zatopený. Je zde zřízena muzejní expozice a důl je dále upravován a doplňován o nové exponáty.

Věřte že expozicí a důlními prostory budete ohromeni. Po zakoupení vstupenky za symbolickou cenu (60, respektive 30,- a 20,- Kč) si vyberete tu správnou přilbu, která vám bude dělat společnost a po následujících více jak 60 minut chránit vaší hlavu. Ochotný průvodce vás pak v malé skupince vezme na procházku podzemím. Cestou vám bude přiblížena jak historie dolu, tak i jednotlivé exponáty, které posloužily i ve filmech (seriál Zdivočelá země a film Bumerang). Na konci dlouhé štoly vylezete (buď po žebříku nebo schodištěm) do dalšího patra, kde jsou zbytky strojovny a odkud je také nádherný pohled na zatopené části podzemí. Modro-zelená hadina vodního sloupce je klidná. Pod ní je přes 140 metrů hloubky. Tato šachta končí až na 32. patře.. Po důkladné prohlídce množství zajímavých exponátů na vás čeká další (a pro děti jistě nejzajímavější) část návštěvy - jízda důlním vláčkem. Připravená důlní lokomotiva s několika vagóny určených pro přepravu osob už je připravena a vy se po tmě vydáte na cestu. Vagóny skáčí po kolejích a tunelem se rozléhají podivné zvuky. Na "konečné" je rozsáhlá sbírka důlní techniky, včetně funkční sirény, která byla v dolu používána. Na závěr můžete připsat vzkaz do návštěvní knihy a tunelem vyjdete ven - na denní světlo. Za tu dobu si na stálou teplotu 8 stupňů zvyknete.

Návštěva dolu Chrustenická šachta skončila, ale váš výlet může pokračovat. Obec Loděnice může být zajímavým východiskem k turistickým výletům do oblasti Svatého Jana pod skalou s nádherným výhledem (5 km), na Chrustenické koupaliště (2 km), ke známým romantickým lomům Amerika - Mořina (7 km), ke skanzenu Solvayovy lomy - Barbora, kde je rovněž expozice těžby a projížďka důlním vláčkem na povrchu (3 km) a vůbec k celému Českému krasu, včetně Koněpruských jeskyní.

Ze Spořilova se lze autem do Chrustenic dostat za 30 minut.

Historické podzemí je otevřeno v červenci, srpnu a září vždy o sobotách a nedělích. Pravidelné vstupy jsou vždy od 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, a 15:00 hod. Důl je přístupný pro děti od 6-ti let. Doporučujeme vhodnou obuv i když v sandálích, jako měla skupinka holanďanů při naší návštěvě se dá cesta také zvládnout.

No tak neváhejte a hned o příštím víkendu se vypravte do Chrustenic.

Více informací včetně fotogalerie najdete na webu - http://www.chrustenicka-sachta.cz