Zemřel Vladimír Stárka – Wabi

Autor: Tomáš Hromádka <noviny(at)sporilov.info>, Téma: Napsali jiní, Vydáno dne: 01. 09. 2005

S téměř měsíčním zpožděním jsme se v redakci dozvěděli, že zemřel Vladimír Stárka - Wabi (* 24. prosince 1921 – † 28. července 2005), kterého mnozí spořilovští pamětníci a nejstarší z rodin prvních kolonistů Spořilova znají jako svého souseda, ve třicátých letech člena čtenářského klubu Mladého hlasatele nebo jako pozdějšího zakladatele a vůdce Třináctého oddílu Junáka na Spořilově.

Wabi, jak mu kamarádi říkali, prožil svůj život ve stylu myšlenek známého spisovatele knih pro děti Jaroslava Foglara. On sám se cítil jako Foglarův přítel a kamarád.
Díky Jaroslavu Foglarovi jsem se s Wabim vlastně v závěrečné fázi jeho života seznámil. Naposledy jsme spolu mluvili na foglarovském Řípu tedy - pro neznalé - ve Sluneční zátoce u Ledče nad Sázavou před třemi lety. Vzpomínal na svůj spořilovský klub, na Jestřába, ale také na dobrodružství v Českém krasu. Ano, Wabi byl speleolog. Díky svému zájmu o podzemí po objevu Koněpruských jeskyní mohl v době začínající totality na začátku 50. let minulého století legalizovat svůj oddíl pod rouškou speleologického kroužku. Díky svému zájmu se podíval do Německa, Rumunska, Bulharska i Jugoslávie. Speleology je označován jako průkopník poznání Slovenského krasu.

Málokomu je známo, že také hodně psal a kreslil - především pro své kamarády speleology a pro děti.

Spořilovští skauti a nejen oni budou na Wabiho rádi vzpomínat. Čest jeho památce!

Repro: Mladý hlasatel, roč. VI, č. 4.

Odkazy týkající se osoby Vladimíra Stárky a jeho vztahu k Spořilovu:

Nekrolog na Bohouškovi - Svět Wabiho Stárky

Speleologické parteNekrolog v Činu: ODEŠEL VLADIMÍR STÁRKA - WABI

Skautská minulost Spořilova

Wabi Stárka: Báje o jeskyních v Českém krasu