Letos již po třinácté - pro děti, o dětech, ale především s dětmi

Autor: Tomáš Hromádka <noviny(at)sporilov.info>, Téma: Děti a školy, Vydáno dne: 04. 09. 2005

Občanské sdružení Klub Domino, Dětská tisková agentura (KD, DTA), které sídlí nedaleko Spořilova, přijímá nové členy, děti, které by si rády hrály na redaktory, moderátory, reportéry či zpravodaje. Zve všechny zájemce každé zářijové pondělí (tj. 5., 12., 19. a 26. 9. 2005) od 15 do 18 hodin na Dny otevřených dveří do Centra dětské komunikace v Praze 4 na Kačerově.

Dětem, které ve volném čase ze všeho nejraději píši nebo vyprávějí, nabízí již 13. rokem občanské sdružení Klub Domino, Dětská tisková agentura možnost navštěvovat kroužky psané a rozhlasové žurnalistiky a kurz tvůrčí komunikace. Příležitost získat teoretické i praktické znalosti novinářské práce mají děti v Praze i v regionálních redakcích. „O činnost ve sdružení je stále větší zájem. A tak vlastně ani v létě, kdy se nescházíme v kroužcích, nepřestáváme být s dětmi v kontaktu. Pořádáme novinářské tábory, děti píší na stránky Malých (ale našich) novin, natáčejí rozhovory a reportáže“, řekl pro Spořilovské noviny předseda KD DTA Slávek Hrzal.
Cílem občanského sdružení Dětská tisková agentura není vychovávat z dětí budoucí redaktory. Ten, kdo se nestydí, je schopen se přesně vyjadřovat, dokáže formulovat otázky, srozumitelně vysvětlit svůj názor má mnohem větší šance na uplatnění v kterémkoli oboru. Kdo to neumí, může se to právě v kolektivu vrstevníků dobře naučit. „Legitimací do DTA není jednička z češtiny, ale chuť poznávat vše kolem sebe," dodává Hrzal.
Každý zpravodaj DTA, který prokáže své schopnosti a dovednosti, má příležitost vyzkoušet si skutečnou „práci v terénu“. Sdružení se účastní např. Filmového a televizního festivalu Oty Hofmana v Ostrově, kde děti připravují festivalové rozhlasové vysílání, navštěvují veřejné kulturní akce, vernisáže výstav, tiskové konference. Záštitu nad činností DTA přijal Český výbor pro UNICEF. Dětská tisková agentura je nositelem mimořádné novinářské ceny Ferdinanda Peroutky.
Výsledky své novinářské práce děti představují v Malých (ale našich) novinách na internetové adrese www.dta.zde.cz. Za uplynulých 12 měsíců v nich přibylo 789 zpráviček, rozhovorů, úvah a pozvánek. V létě naše stránky navštěvovalo denně téměř 800 čtenářů.
Kontakt: Centrum dětské komunikace, KD, DTA; Na Nivách 314, 141 00 Praha 4, dta@cmail.cz, 241 484 321, 603 426 422.