Sigma a Edison - dvě jména, jedno kino, žádná projekce

Autor: Marek Mahdal <mahdal(at)sporilov.info>, Téma: Kultura, Zdroj: Spořilovská kinematografie, Vydáno dne: 13. 09. 2005

Není to tak dávno co přestalo fungovat doposud jediné kino na Spořilově. Třebaže bylo kino Edison (dříve zvané Sigma) v Hlavní ulici č.1402/141 v relativně dobrém stavu ukončilo provoz. Proč ?

Fungující kino na Spořilově už bohužel dnes není. Malá a lokální kina velmi rychle mizí. Vytlačují je multiplexy, které vznikají při velkých obchodních centrech. Brzy další z těchto "kolosů" vznikne v blízkém okolí Spořilova při OC Eden ve Vršovicích, následně pak v dalších letech v rámci gigantického Centra Chodov.

V Praze 4 zaniklo takto od listopadu 1989 již mnoho lokálních kin. V dříve známém a oblíbeném kině Libuše na Pankráci jsou bowlingové dráhy, jinde třeba jen skladiště. Lidé si zvykli na konzumaci popcornu a pití coly přímo v hledišti. Byl i toto důvod konce kina Edison, které "tepelně upravenou kukuřici" svým divákům nenabízelo ? Firma, která měla kino v pronájmu od MČ Praha 4 má majetek od srpna 2004 v exekuci, takže na své lepší časy kino teprve čeká. V dnešní době se v předsálí kina nachází video a DVD půjčovna. Bylo by pěkné, aby spořilovské kino získalo jednou takový věhlas jako má například žižkovské Aero, kde hrají zajímavé filmy.

O dění kolem kina Edison vás budeme na Spořilovských novinách průběžně informovat.

Uvítáme vaše komentáře a informace o tomto spořilovském kinu, o jeho historii a vaše vzpomínky na zlaté časy spořilovské kinematografie. Opravdoví pamětníci si nejspíše vzpomenou na kino na starém Spořilově, které fungovalo ještě v polovině šedesátých let...