HELL Team - projekt bezdrátové sítě na Spořilově expanduje

Autor: Marek Mahdal <mahdal(at)sporilov.info>, Téma: Služby, Zdroj: Azzie - člen HELL Teamu (CZFree.NET), Vydáno dne: 08. 10. 2005Právě před rokem vyšel na Spořilovských novinách článek o zajímavém projektu bezdrátové počítačové sítě, kterou buduje skupina nadšenců pod hlavičkou projekt HELL.

Článek, ve kterém šéfredaktor Tomáš Hromádka rozmlouval tehdy na střeše jednoho spořilovského domu se členy tohoto projektu, který zaujal především ty spořilávky, kteří řešili své připojení k síti, je pro připomenutí ZDE.

Zakladatel projektu Martin Kašpar, kterému ale ostatní z HELLu neřeknou jinak než Azzie, se na právě uplynulý rok dívá pozitivně.

Byl za uplynulý rok rozšířen počet přístupových míst (AP) ?

Díky tomu že náš projekt zaujal další šikovné kolegy, kteří se rozhodli stát našimi členy a věnovat část svého času budování naší sítě jsme za poslední rok prakticky zdvojnásobili počet našich přístupových bodů. Síť jsme geograficky nerozšiřovali, zato jsme se zaměřili na zahuštění naší infrastruktury protože jsme se dostali do stavu kdy zájem nových členů přesáhl naše technické možnosti. Za poslední rok se počet HELLáků zdvojnásobil, takže suma lidí kteří z našeho snažení mají užitek se dnes již počítá na stovky. Dále jsme se věnovali výstavbě spojů s okolními sítěmi v rámci projektu CZFree.Net, takže dnes jsme vpravdě propojeni do všech světových stran.

Je něco na co se při pohledu zpět díváte opravdu pozitivně a něco na co negativně?

Pozitivně? V prvé řadě je to princip a smysl se kterým jsme naši síť začali budovat a který se nezměnil. Dále je to samozřejmě uspokojení z toho co jsme za ten čas dokázali. Naopak nás mrzí že mnoho lidí se na nás obrací jen proto aby se levně připojili k internetu.

Zavedli jste v rámci vaší sítě během uplynulých 365 dní nějakou novou technologii ?

Za poslední rok v našem projektu vlastně nezůstal kámen na kameni. Dnes se naše infrastruktura dá považovat na své úrovni za profesionální. Jednak jsme se mnoho naučili, jednak se naši členové složili na prostředcích které nám to umožnili.

Vyskytly se během dalšího rozšiřování a běžného provozu vaší sítě nějaké závažnější problémy ?

Jediným vážným problémem, který je bohužel asi věčný, jsou neuvědomělí uživatelé veřejných kmitočtových spekter, kteří svou činností často narušují naše spoje. Největší škoda je že prakticky vždy je to jen díky jejich neznalosti technologie a zákonů kterými se řídí, či jejich ignorování. Je škoda že se nejedná jen o jednotlivce ale i velké podniky či “profesionální” firmy v našem okolí. S vážnými rušiteli jsme se zatím dokázali vypořádat, ale to je činnost velmi pracná a stála nás mnoho času který jsme mohli věnovat něčemu smysluplnějšímu.

Máte pro čtenáře SN nějakou tu "veselou příhodu z budování sítě" ?

No nevím jestli jsem dost normální na to aby věci které se mi zdají vtipné zdály vtipné i ostatním. Jinak zábavy si užijem dost. Ať už se jedná srandu kterou si pokaždé užijem když vylezem někam na střechu, pořádání srazu komunitních sítí, dokonce s mezinárodní účastí, až po soutěž našich členů a členek v pití piva brčkem či fotbálkové turnaje.

Máte nějaký vzkaz pro naše čtenáře?

Stejný jako před rokem. Pokud má kdokoli zájem naučit se něco nového a užitečného, nechce aby jeho znalosti skončily u schopnosti odeslat elektronický dopis, nechce aby za popovídáni s přáteli platil komerčním operátorům nebo měl zájem s námi na něčem spolupracovat, nechť se ozve.

Děkujeme za rozhovor.

Přejeme projektu HELL další úspěšný rozvoj svobodné komunitní sítě.