Tak se jmenuje výstava, která proběhne od 24. září do 6. listopadu 2005 v Národním archivu v ulici Na Chodovci. Otevřeno bude denně kromě pondělí, od 10.00 do 17.30 hodin. Vstupné se neplatí.
Zájem o historii vlastní rodiny spolu se zájmem o dějiny rodné obce jsou ve studovnách našich archivů nejčastěji uváděným badatelským tématem. Není výjimkou, že žadatelé o výpis z matrik a starých pozemkových knih, o kopie školních vysvědčení, soudních rozhodnutí či jiných úředních záznamů, se vracejí a zůstávají jako pravidelní návštěvníci. Proměnu z prvotního žadatele na zkušeného badatele, který se naučil práci s archivními prameny a odbornou literaturou, je možné přirovnat k „běhu na dlouhou trať". Jedinou odměnou za dny, měsíce a často i roky na ní strávené je mnohdy překvapivé setkání s vlastní minulostí a nahlédnutí do života předků.
Ku pomoci všem, kteří na trnitou cestu rodopisných studií chtějí vykročit, a k pobavení zkušeným připravili Národní archiv a Československá genealogická společnost (Czechoslovak Genealogical Society International, St. Paul, Minnesota, USA) výstavu pod názvem „Návrat ke kořenům - běh života v archivních dokumentech". Jejím cílem je představit návštěvníkům genealogii nejen jako vědu, ale především jako náročnou zálibu těch, kteří zatoužili přiřadit k vyhledaným jménům konkrétní tvář a nahlédnout více do života předků. Ve spolupráci se zemskými, oblastními a okresními archivy se autoři expozice snažili vyhledat v archivních depozitářích vedle známých především méně využívané písemnosti vztahující se k lidskému životnímu cyklu, ve čtyřech zastaveních je představit návštěvníkům a obrátit jejich pozornost od zdobných rodokmenů k příběhům ze života předchozích generací, o nichž bohaté fondy našich archivů mohou hodně vyprávět.