Loňské přepadení Komerční banky na Spořilově řeší soud

Autor: Marek Mahdal <mahdal(at)sporilov.info>, Téma: Stíny Spořilova, Zdroj: Mladá Fronta DNES - redakčně upraveno, Vydáno dne: 29. 09. 2005

Přepadení pobočky Komerční banky v Severozápadní ulici na Starém Spořilově poblíž stejnojmenné zastávky MHD, které se odehrálo v srpnu loňského roku začal minulý týden řešit pražský městský soud...

Žalobce viní z loupeže čtveřici mužů. Policie pachatele zadržela krátce po činu před budovou banky a jednoho z nich při přestřelce těžce zranila. Podle vyšetřovatelů se gang dopustil i dalších sedmi bankovních loupeží v Praze a na Plzeňsku. Tři případy se odehrály předloni a pět loni. Gang prý uloupil minimálně čtyři miliony korun.

Obžaloba byla podána zatím jen na poslední skutek, při kterém policie skupinu chytila. Útoků mají ale víc. U ostatních však ještě neskončilo vyšetřování. Všichni jsou zatím obžalováni z loupeže, jeden z nich je navíc obviněn z pokusu vraždy.

Čtveřice mužů ve věku od 24 do 41 let je nyní ve vazbě. Při loňském srpnovém zásahu na Roztylském náměstí, policie jednoho z nich, dvaatřicetiletého Martina Pavlíčka, při přestřelce těžce zranila.

Vyšetřovatel pak po propuštění z nemocnice obvinil Pavlíčka z pokusu o vraždu. Údajně to byl totiž on, kdo začal na policisty střílet. Hrozí mu až 15 let vězení. Skupina podle policie vyloupila dvě banky dokonce opakovaně. Patří mezi ně finanční ústav v Třemošné na Plzeňsku a právě pobočka Komerční banky v Severozápadní ulici na Spořilově, kde byla při druhém pokusu čtveřice loni 20. srpna zadržena. Tři lupiče policie zatkla přímo na místě. Poslední muž se snažil i s lupem ujet připraveným autem, ale policisté ho dopadli za několik minut. Kriminalisté prohledali byty podezřelých. Našli několik nelegálně držených samopalů, brokovnice, pistole a střelivo. Kromě zbraní zajistili i věci používané k maskování, kukly, neprůstřelné vesty a část uloupených peněz označených značkovací barvou. Čtveřice tak čelí ještě obvinění z nedovoleného ozbrojování. Soud již vyslechl všechny obžalované a také několik svědků. Další jednání je nařízeno na konec října, kdy by měli být vyslechnuti zbylí svědci.

Zdroj: Mladá Fronta DNES (redakčně upraveno)