Restaurace "U konvalinek" aneb starozáběhlická klasika

Autor: Marek Mahdal <mahdal(at)sporilov.info>, Téma: Restaurace, Zdroj: pan Petr Sitař, Vydáno dne: 05. 10. 2005

Znalec pražských restaurací pan Petr Sitař, který v uplynulých letech navštívil a zhodnotil všechny restaurace na Spořilově a v jeho blízkém i širším okolí, samozřejmě nezapomněl ani na malou hospůdku - Restauraci "U konvalinek", kterou najdete v těsné blízkosti Spořilova - v Záběhlické ulici...

Pan Sitař píše:

Restaurace "U konvalinek"

Je to klasický pražský hostinec, nejspíše pamatující i hříšné lidi města pražského z dob daleko dávných, které si může pamatovat jen pár dědoušků ve výčepu. Hospoda se nachází v Záběhlické ulici, v přízemí starší budovy s vysokými stropy. Výčep i lokál jsou vybaveny velmi jednoduchým způsobem. Na podlaze lino, běžné židle a stoly se staršími ubrusy, zdi z cca poloviny obloženy něčím jako dřevem, na zdech několik poliček.

Vzhledem na mě hospoda dýchla dobou předválečnou (vycházel jsem ze starších filmů), ale díky obsluze jsem tu zažil něco, co si už moc dobře pamatuji a v současné době na to s jistou nostalgií vzpomínám. Něco jako hospodsko-komunistický "folklór". Hospodu jsme navštívili v počtu cca 6 osob okolo 21:15. A i když do zavíračky zbývalo 45 minut, obsluhující hostinská nás už ve dveřích přivítala dokonale kyselým úsměvem a k obsluze se rozhodně nehrnula. Po nějaké době se objevila ve vstupu do lokálu a houkla na nás: "pivo?" Na dotaz jaké pivo se nabízí nereagovala a zmizela. A po chvíli jsme měli na stolech 6 půllitrů. A samozřejmě s pivem dražším a nejoblíbenějším?! Ano uhodli jste, byl to Gambrinus. A zde by se opravdu hodilo označení Gambrihnus. Bylo bez jakékoliv pivní vůně a s chutí vodově hořkou a nepatřičně kyselou, za což nejspíš mohla hospoda. Ve skupině byl i kolega z Plzně a nestačil se divit, co se tu prodává, což nahrává jednomu názoru, že pro Plzeňské vyhlášené hospody se vaří Gambrinus daleko lepší a poctivější, nežli pro ostatní svět. Po cca 20 minutách jsme už u oné dámy měli problémy s objednávkou dalšího piva a zastoupit jí musel kolega. Ten už byl na nás daleko přívětivější a konečně vyslechl i mé přání ochutnat Braník. A ten už byl o něco slušnější. Ne že to byla třída, ale nebyl kyselý. A na závěr přišel malý bonbónek ve formě vyhazování hostů. 10 minut před 22 hodinou bliklo světlo, 8 minut před 22 hodinou světlo na 5 vteřin zhaslo a 6 minut před 22 hodinou se už prázdným lokálem (jak jsou ti štamgasti vycvičení - všichni byli ve výčepu) prošla hostinská a zvonila klíčema, což sklidilo bouři nadšení a obdivu obzvláště v řadách mladší části naší skupiny, která si to nepamatovala z dob minulých. Po delší době jsem si mohl říci: "Zase do ježka!!!"

Jinak hospoda nabízí přes den 25 teplých jídel od 45,- do 65,-. Po tak krásné vzpomínce na obdivuhodný styl paní Stonavské z mé dávno zrušené rodné Benešovské hospody na Spořilově, kdy úderem zavírací hodiny byla v lokále tma, musím do Konvalinek rozhodně vrátit na oběd. Jenom doufám, že paní hostinská nebude tak unavená jako zvadlá konvalinka! :-)

Toalety byly na dobré hospodské úrovni.

Otevřeno je U konvalinek denně od 9:00 - 22:00 hod. K výčepu se vejde asi 10 lidí, do sálu pak dvakrát tolik.

Za dokonalý konec jsem i přes nevalné pivo posunul hodnocení obsluhy na dobrou úroveň, ale jinak to bylo u paní hostinské horší. Těm osobám, co nemají pro hospodsko-komunistický folklór pochopení, tuto hospodu moc nedoporučuji. Ale je tu ještě šance, že se tu dá slušně najíst. Naděje umírá poslední...

O něco později došlo na oběd...

Lokál byl okolo 12:45 plný a také slušně zakouřený. Osazenstvo převážně tvořil pracující lid, což je mi i příjemnější než lokál plný manažérů. Ale až na ten kouř. Takže úroveň prostředí na oběd dostatečná Obsluha potvrdila, že se jedná o klasickou pražskou hospodu. Když jsem míjel pípu, výčepní na mě houkl: "Co si dáte k pití". Jasná otázka, jasná odpověď: "Nealko pivo". Za chvíli jsem ho měl před sebou. Výčepního následoval jídelní (úkoly zde byly jasně rozdělené). Houkl na mě: "Chili guláš, vídeňský guláš a uzená rolka se zelím". Jasná otázka, jasná odpověď: "Rolka a polévku máte"? Po odpovědi že ovarová, následovalo moje kladné kývnutí. A za chvíli stála přede mnou. A byla dost povedená. Poctivý vývar nebyl přesolený, nenesl stopy chemických dochucovadel a na ovarovou polévku nebyl překvapivě moc mastný. Doplněný byl kroupy. Uzená vepřová rolka s houskovým knedlíkem a kysaným zelím už tak nenadchla. A také se v kuchyni na hotovku docela pozdržela. Jídlo bylo připravené ve stylu co nejjednodušeji a levně (stála 49,-). K celkovému hodnocení se dá říci, že jídlo nepotěšilo, ale rozhodně neurazilo. Takže průměr. Nealko pivo bylo slušně vychlazené. Ještě nutno dodat, že denní nabídka původně obsahovala cca 8 jídel od 50,- do 60,-. Stálá nabídka obsahovala 25 jídel na objednávku od 43,- do 63,- Kč.

Otevřeno denně 9:00 - 22:00, tel. 272 769 467

Hospodu vřele doporučuji všem milovníků klasických pražských hostinců, kde si hosté a i obsluha nepotrpí na zbytečnosti.


Autor: Petr Sitař. Upravil: Marek Mahdal (SN)