Dědkovy paměti

Autor: Zasláno do redakce <noviny(at)sporilov.info>, Téma: Vzpomínky, Vydáno dne: 16. 10. 2005

Roztylské náměstíMožná to bude někoho zajímat, tak vám přidám do novin několik vzpomínek.
Víte, že...
+ na Spořilově byla až do 50. let minulého století asi stovka obchodů a živností? Jen na Roztylském náměstí byly 3 cukrárny, hotel, 3 holičství a kadeřnictví, lékárna, pošta, záložna, spořitelna, pohřební ústav, trafika, prodejna Bati, Meinl, drogerie, dětská lékařka, čalounictví, papírnictví a knihy, řeznictví a uzenářství, lahůdky, potraviny Bratrství a Včela, vinárna, hodinář, textil, galanterie, mandl, brašnář a elektro.


+ Spořilov měl až do výstavby odstavného nádraží také svou vlakovou zastávku v místech dnešního depa Kačerov?
+ Spořilov měl u Krčského lesa koupaliště zvané Plivátko?
+ v sokolovně bylo kino Spořilov,ve kterém se promítalo v sobotu a v neděli, kdy se necvičilo? V sále se také pořádaly bály a šibřinky.
+ v přístavbě sokolovny zvaném Ponorka se hrála loutková představení?
+ po celé délce Roztylského náměstí a v parku nad kostelem jsou pohřbeny dvě řady betonových protileteckých krytů?
+ u konečné zastávky tramvaje (tenkrát ještě č. 19) byla úschovna kol, občerstvení a prodejna orientálních cukrovinek?
+ v místě Geofyzikálního ústavu bylo sokolské letní cvičiště? Bylo volně přístupné komukoli, kdo si chtělzaběhat nebo zaskákat. Také byl v provozu krytý kuželník.
+ na Spořilově žilo mnoho spisovatelů, básníků, hudebníků, herců, malířů? Namátkou: J. Suchý, J. Havlíček, J.Voldán, Z.Svěrák, J.Kačer, J.J.Fiala, J.Marek, A.Jedlička, A. Nordenová, F.Flos,A.C.Nor, F.Křelina,F.Drtikol, L.Hulan, V.Preissig aj.?
+ o víkendech byla hojně navštěvována výletní lesní restaurace Za větrem na okraji krčského lesa?
+ poblíž dnešní stanice metra Roztyly byly skautské klubovny oddílů 8. a 41.? V padesátých letech je zabrali svazáci a později zbourali.
+ na fotbalovém hřišti ČAFC se v létě hrál fotbal a v zimě se proměnilo v přírodní kluziště (horký čaj 1.- Kčs, chleba s hořčicí 1.-Kčs)?

Patriot

Poznámka redakce: Uvítáme jakákoliv doplnění a rozvedení náznaků uvedených vzpomínek, fotografie a další materiály. Viz kontaktní mail a telefon v tiráži novin. Pamětníky také rádi navštívíme s naším redakčním diktafonem.