Spořilovská katolická farnost si v těchto dnech připomíná výročí 70 let od posvěcení kostela sv. Anežky České. Kostel stojí uprostřed Roztylského náměstí a duchovní službu zde poskytuje od počátku Řád menších bratří františkánů. O postavení kostela usiloval m.j. poslanec a katolický aktivista dr.František Nosek. Budeme citovat z vyprávění, které napsal v srpnu 1948 jednatel výboru pro postavení kostela na Spořilově, JUDr. Augustin Sochr. Je potřeba předeslat, že parcelu pro kostel zakoupil spolek Dílo blahoslavené Anežky Přemyslovny. Transakci provedl dr. Nosek. Pražským arcibiskupem tehdy byl pozdější kardinál dr. Karel Kašpar.
„Dr.Nosek zakoupil stavební parcelu na náměstí, ale jinak peněz nebylo. Chtěl proto využít jubilea, 650 let od úmrtí bl.Anežky. Jednal s biskupy z celé republiky, kteří byli ochotni uspořádat ve svých diecézích kostelní sbírky ve prospěch postavení důstojného chrámu blahoslavené Anežce, české patronce.... Byl by to býval mohutný projev skutečné národní úcty, vyjadřující touhu národa po svatořečení...“ (Anežka byla nakonec prohlášena za svatou 12.listopadu 1989- poznámka M.M.) „ Slováci byli ochotni provést sbírku... Pan arcibiskup však souhlas nedal, a tak celá akce, která by vynesla dva až čtyři miliony a byla by stačila na postavení skutečně důstojného chrámu, padla...
Tak nám nezbylo, než obracet se na neznámé katolíky prosebnými dopisy, jak se nám podařilo opatřit si jejich adresy nejrůznějším způsobem. Peníze se takto scházely velmi pomalu a my jsme si byli vědomi, že tímto způsobem v dohledné době peníze na kostel neopatříme. Podle návrhu arch.Polívky a Brožka měl stát asi 2,5 mil.Kč a my jsme měli po obrovské námaze našeho obětavého pokladníka p.Vlad.Vojče kolem 70 000 Kč ...
Tehdy se nastěhoval na Spořilov mladý slovinský kněz P. Stano Kregar, z Lublanje, vyslaný lubl.biskupem, aby studoval u nás akademii výtvarných umění. Tento kněz, pocházející z chudé truhlářské rodiny, byl velmi horlivým naším apoštolem... denně sloužil na Spořilově mši svatou...“ (na Spořilově byla dřevěná kaple – poznámka M.M.).
Po ztroskotání pokusů dr.Noska o získání peněz cestou světskou, upozornil nás, že kostel se musí stavět prostředky duchovními. A tak jsme se dohodli, že v květnu 1934 budou konány májové pobožnosti denně a budou zasvěceny prosbám za pomoc při stavbě kostela. (Jde o pobožnosti ke cti Panny Marie, matky Ježíšovy, konané v měsíci květnu – poznámka M.M.).
P. Kregar se denně modlil, aby nám Bůh na přímluvu matky boží Panny Marie vzbudil dobrodince a osvítil architekty, aby nám vypracovali vhodné návrhy.
Potíž byla v tomto: pan kardinál jako biskup královéhradecký postavil v Hradci Králové chrám a měl špatné zkušenosti po stránce finanční. A tak jako podmínku souhlasu ke stavbě našeho kostela stanovil, že náklad nesmí být vyšší než 500 000 Kč a musíme mít na hotovosti 2/3. Avšak pozemek, jako dominující místo, vyžadoval budovu, která by zvládla veliké náměstí, širší než Václavské. Proto ty naše úpěnlivé prosby o pomoc. Návštěvníci se vždy modlili tak vroucně a úpěnlivě, návštěva byla veliká, P.Kregar měl denně kázání a Matka boží nás vyslyšela tak, že jsme byli přímo ohromeni. Kolem 20.května 1934 jsme měli pět návrhů, které přišly spontánně a zabezpečeno kolem 350 000 Kč...
Po překonání řady překážek stavba byla hotova ke stanovenému dni.....Kostel byl posvěcen kanovníkem, který se o jeho stavbu skutečně poctivě staral a urovnával nám vždy obětavě cesty, dr.Kulačem, dne 27.října 1935, v předvečer svátku státní samostatnosti. Byl smutný, deštivý den, vítr od rána burácel, i během obřadu... Ale kostel stál, byl vysvěcen a měli jsme nyní každého dne mše sv. O udržování kostela staraly se sestry Laického apoštolátu sv.Františka…"
Tolik ze vzpomínky dr. Sochra. Zbývá upozornit, že podle jeho svědectví byl kostel nakonec vybudován podle návrhu architekta Režného. Rozpočet podle jeho návrhu se vešel do stanoveného limitu. (Podle některých publikací o Praze je kostel postaven podle návrhu architektů K. Polívky a V.Brožka.)
Příspěvek zaslal: Miloslav Müller, Praha 10