Internet na Spořilově pro všechny zdarma?

Autor: Marek Mahdal <mahdal(at)sporilov.info>, Téma: Služby, Zdroj: Internet na Spořilově pro všechny, Vydáno dne: 31. 10. 2005

V tisku se minulý týden objevily zprávy, že by Pražané a tudíž i obyvatelé Spořilova mohli od července 2006 využívat internetové připojení zcela zdarma. Zdá se vám to neskutečné ? ...

Tuto informaci do světa pustil místostarosta Prahy 5 pan Martin Stránský. Obyvatelé pětky totiž už bezplatně několik měsíců surfují. Pražané by prý získali i řadu dalších služeb, například bezplatné bezdrátové telefonování po celé Praze. Městská část Praha 5 chce proto přesvědčit primátora Pavla Béma, aby takový plán podpořil.

Jde o to, vyvolat diskusi o tom, zda by nestálo za úvahu, přihlásit se jako celé hlavní město do dotačního programu, který vyhlásilo ministerstvo informatiky.

Bylé by dobré platit za internetové připojení méně než dnes, a ještě lépe vůbec nic. Obáváme se však, že tlak téměř monopolního Českého Telecomu a dalších providerů bude příliš velký a o sousto v podobě pražských zákazníků rozhodně nebude chtít nikdo přijít.

V Praze 5, kde je nyní už část sítě v provozu jde o mikrovlnnou technologií WiFi v pásmu 2,4 GHz a protokolu 802.11b. Každé z koncových zařízení může využívat přenosovou rychlost 64 Kbps, což je ovšem dost málo, ale na základní práci to mnoha lidem stačí. Spořilovské noviny by tak mohlo číst více lidí, bez nutnost stresu, kolik zaplatí za telefonní účet. Hodně lidí je totiž v současné době připojeno přes klasický dial-up (telefonní linku).

Internet se dnes pomalu ale jistě stává zásadní věcí, která by vedle vody, elektřiny, případně plynu, neměla ve spořilovských domácnostech chybět. Uvidíme. Nechme se překvapit. Aktuální informace se včas dozvíte na stránkách Spořilovských novin.