K článku: Internet na Spořilově pro všechny zdarma ?

Autor: Čtenář Spořilovských novin <(at)>, Téma: Služby, Zdroj: Jiří Zadražil, Vydáno dne: 03. 11. 2005

Informaci doporučuji, v zájmu objektivity, doplnit o údaje kdo hradí náklady na vybudování a provoz technických zařízení umožňujících připojení k internetu v domech, zejména jak se na nich podílejí jednotlivé domácnosti.

Akce Prahy 5, "Internet pro všechny zdarma", ku které by se mohly připojit i ostatní pražské části je průlomová a měli bychom ji jako občané plně aktivně podpořit.

Je zcela jedno jestli jde o předvolební tah některých zastupitelů nebo o upřímnou snahu pomoci věci. Rozhodující je výsledek.
Akce může v každém případě zpřístupnit internet a bezplatné telefonování (např. pomocí programu SKYPE) drtivé většině obyvatelů města (od 3 letých dětí po starce kteří ještě vidí), skokově přispívá k rozvoji počítačové gramotnosti, v širokém rozsahu může sloužit ke zlepšení informovanosti občanů, působit ke snižování množství propagačních letáků zaplavujících naše domy a má řadu dalších nesporných přínosů o kterých jistě víte víc než já.
Má-li být podpora této akce se strany občanů účinná, je třeba ji zorganizovat a koordinovat. Nechtěli byste se toho ujmout vy, Spořilovské noviny?

Technickému řešení akce nerozumím. Více o něm jistě vědí odborníci a nadšenci, např. skupina HELL o které jsem se dočetl na vašich stránkách. Mohli by dostat dotace k uskutečnění svého snu o nezávislém bezplatném internetu pro všechny? Mohli bychom jim k tomu pomoci? Realizaci akce přece nemusejí zajišťovat jen úředníci mnohdy propojení různými formami s profesionálními dodavateli.

Je pravda, že přenosová rychlost 64 kbps není nic moc a že nad ní znalci ohrnují nos. Vím to z vlastní zkušenosti, neboť když u programu Internet Expres Impuls (Telecom) překročím týdenní stanovený limit mi naskočí právě tato rychlost. Přesto mohu posílat maily, brouzdat po internetu a poslouchat internetová rádia. Stahování programů sice trvá déle, ale stáhnu je. Video a televizi po internetu sledovat nepotřebuji. Stačí mi televizor stejně jako mi při telefonování stačí odložený starší mobil protože chci jen telefonovat a ne pořizovat a posílat obrázky. Nás důchodců, dětí a školáků, kteří používají internet je hodně a bylo by nás ještě mnohem víc (podívejte se do knihoven) , pokud bychom mohli bezplatný internet a s ním spojený bezplatný telefon užívat doma. Nějaký ten starý počítač dostaneme nebo si ho můžeme za únosnou částku pořídit.

Z bezplatného používání "pomalejšího" internetu by měli prospěch všichni, i ti, kteří používají rychlé připojení a dnes si to třeba neuvědomují. Konkurence bude nutit Telecom a další providery, aby ceny služeb snižovali nebo za stejné peníze poskytovali služby kvalitnější. Jinak ztratí zákazníky. Lze právem očekávat, že se této hrozbě budou snažit všemožně bránit a mají k tomu všechny možnosti - zejména hodně peněz. Proto, jako občané užívající internet, musíme jednotně podporovat ty, kteří o zavedení bezplatného internetu usilují.

Osobně se domnívám, že k zavedení bezplatného, nebo téměř bezplatného, kvalitního internetu pro občany dříve nebo později dojde. Když počet uživatelů internetu poroste budou jistě podniky a reklamní agentury zvažovat zda je pro ně výhodnější tisknout letáky končící nepřečtené v kontejnerech, zveřejňovat reklamy v televizi, na kterou se lidé stále méně dívají nebo vkládat prostředky do bezplatného internetu a rozvoje internetového obchodu. Věřím, že čas rozhodne pro internet.


Jiří Zadražil (Praha 4 - Spořilov)