Spořilovský internet zdarma aneb slova opět padla na úrodnou půdu

Autor: Marek Mahdal <mahdal(at)sporilov.info>, Téma: Služby, Zdroj: Tisk dne 7.12.2005 - internet na Spořilově, Vydáno dne: 07. 12. 2005

Nedávno se na Spořilovských novinách rozvířila diskuse na téma městského internetu, který by byl pro uživatele v celé Praze "zdarma". Jak zde naznačili někteří zainteresovaní čtenáři, slova o internetu padla u komunálních politiků na úrodnou půdu. V dnešním tisku vyšlo na toto téma hned několik článků. V rubrice "Napsali jiní", vám přinášíme výběr nejpodstatnějšího na toto téma...

67


Přinášíme Vám výběr z dnešního tisku na téma INTERNET V PRAZE ZDARMA.

MF DNES, 7.12.2005 - Bezplatný přístup na internet by mohli mít od července příštího roku všichni lidé na celém území Prahy. Město totiž požádá o grant ministerstva informatiky, které vypsalo dotační program na podporu projektů vysokorychlostního internetu. "Navíc by mohli Pražané bezdrátově telefonovat po celém městě," vyjmenovával výhody nového informačního kanálu místostarosta Prahy 5 Martin Stránský. Právě v páté městské části už komunikační síť funguje od tohoto března. Smíchovská radnice za to získala Křišťálový disk na evropském veletrhu informatiky Invex v Brně. "Je o to veliký zájem, tak jsme si mysleli, že by bylo dobré rozšířit bezdrátový internet po celé metropoli, pro všechny domácnosti. V Evropě zatím takový projekt neexistuje," podotkl Stránský. Bezdrátového připojení, které financuje radnice Prahy 5, již nyní využívá více než čtyři tisíce lidí. Pražští radní chtějí požádat ministerstvo o dotaci sto milionů korun, které půjdou na vybudování infrastruktury. Zbývajících padesát milionů korun pak na provoz dodají z rozpočtu jednotlivé městské části. Přispěje i magistrát.

Ministerstvo informatiky vypsalo dotační program na podporu projektů vysokorychlostního internetu v celkové hodnotě osm set milionů korun. Pro příští rok tak uvolní jednu čtvrtinu. Podle pravidel však mohou o dotaci žádat i další obce a kraje. "Celkové náklady na tento celopražský projekt jsou odhadovány na cca 150 milionů korun. Od státu však budeme požadovat jen sto milionů korun," podotkl primátor Pavel Bém s tím, že žadatelé se musí podle pravidel podílet na financování ze třiceti procent. "Stále se nám hlásí noví uživatelé. Myslím si, že o to bude v celé Praze velký zájem," řekl Stránský. Radnice Prahy 5 již po zkušebním provozu plánuje další využití bezplatného informačního kanálu. "Do budoucna chceme na internetu spustit také vzdělávací kurzy a programy," dodal zástupce starosty. Zadarmo vyhledávat informace na internetu zatím mohou domácnosti ze Smíchova a dalších přilehlých čtvrtí. "Oslovili jsme už i Prahu 2 a 13. I tam dosáhne potřebný signál, dodal Martin Stránský.

Lidé, kteří chtějí mít spolehlivý příjem internetu, však musí počítat s určitou investicí do vybavení svého počítače. Takzvané WiFi čipy, které jsou zabudovány například přímo v některých noteboocích, jsou totiž schopny internetový signál přijímat pouze z kratších vzdáleností. Dosah vysílačů, kterých je na území Smíchova a v okolí celkem šestnáct, je zhruba pět set metrů.

24HODIN, 7.12.2005 - i nový městský deník, který je také zdarma napsal:

Magistrát chce vybudovat bezplatné bezdrátové připojení k internetu na celém území metropole. Projekt by měl celkem přijít na zhruba 150 milionů korun. Radní chtějí požádat ministerstvo informatiky o dotaci ve výši 100 milionů korun na vybudování infrastruktury, a na provoz pak 50 milionů korun z rozpočtu městských částí a magistrátu. "V Praze ale nebude rozhodující jenom prosté zavedení vysokorychlostního přístupu, ale technologie bude muset zvládnout také vysokou zátěž a požadavky na služby," uvedl primátor Pavel Bém. Primátorova slova potvrdil i místostarosta Prahy 5 Martin Stránský.

"Celopražský internet by měl obrovský ekonomický význam. Praha by se potom stala jediným městem v Evropě, kde se něco podobného v takovém rozsahu povedlo, navíc v informatice je to stejné jako se skutečnými dálnicemi. Kde dálnice nejsou, tam není ani práce a neplynou tam investice," řekl Stránský, který přišel s nápadem pokrýt signálem celou plochu metropole. Bezdrátové připojení prostřednictvím 16 vysílačů už od března funguje na celém území Prahy 5. Signál je možné dokonce zachytit i v některých částech Prahy 2 a 13. "K dnešku máme zaregistrovaných 4600 uživatelů, což je úspěch, který jsme nečekali. Je vidět, že lidé mají o internet enormní zájem," vysvětlil místostarosta Martin Stránský. Na síti pak může být připojeno až 2 tisíce počítačů najednou. Praha 5 je první, která se do podobného projektu pustila.

O své názory se můžete podělit s ostatními čtenáři Spořilovských novin v komentářích pod tímto článkem. Další informace a diskusi najdete v souvisejících článcích uvedených níže...