Ze Spořilova na Šeberák aneb předvánoční procházka

Autor: Marek Mahdal <mahdal(at)sporilov.info>, Téma: Sport, Zdroj: Předvánoční procházka ze Spořilova, Vydáno dne: 15. 12. 2005

152-14Tip na předvánoční procházku. Zkuste zapomenout na předvánoční shon a davy lidí v centru. Máme pro vás tip na malou předvánoční procházku.

Ze Spořilova vyjedete "novou" linkou číslo 136 a po čtvrt hodince vystoupíte na konečné (Koleje Jižní Město) v polích, v chatové oblasti u rybníka Šeberáku. Jednou z cest se vydáte přímo k rybníku a za dalších pět minut jste u jednoho z nejčistších rybníků ve městě.

Ulicí V Chatách projdete kolem vodní plochy a pak tichými uličkami Kunratic k Hornomlýnskému rybníku. Přejdete spojovací silnici vedoucí na Jižní Město (ulice K Verneráku)...mimochodem na tabulkách s popisnými čísly vás jistě překvapí její původní název. Ano, kdysi se jmenovala Spořilovská (viz foto). To bylo ale ještě v dobách, kdy první další "civilizace" byla až na Spořilově. Za výpustí rybníka odbočíte vlevo a betonovou cestou projdete kolem přírodní památky (sklaní "masiv" budete mít po své pravici). Jeden z nejkrásnějších úseků této nenáročné vycházky začíná. Minete Dolnomlýnský rybník a starý Kunratický mlýn. Údolí Kunratického potoka je až překvapivě zachovalé, vezmete-li v úvahu, že jste jen několik stovek metrů od největšího sídliště v Česku. Cesta překoná několik lávek přes meandrující potok a vy se vynoříte u vyhlášené lesní restaurace U Krále Václava IV, který na nedalekém skalním ostrohu před téměř šesti sty lety často pobýval. Jistě vám přijde k chuti svařák nebo grog a v další cestě máte na vybranou. Buď se dáte po žluté turistické značce kolem potoka, nebo po zelené do kopce do nitra lesa.

Ať už si vyberete jakoukoliv cestu, dostanete se buď ke stanici metra Roztyly nebo na Chodov, kde se můžete opět zapojit do předvánoční nákupní horečky (ovšem nedoporučujeme) :-). Zpátky na Spořilov vás opět doveze 136-tka.

152-14


Hezkou předvánoční procházku vám přejí Spořilovské noviny.