Krádež ve spořilovském kostele

Autor: Redakce <noviny(at)sporilov.info>, Téma: Stíny Spořilova, Zdroj: Mladá fronta - 11.3.2006, Vydáno dne: 13. 03. 2006

Je smutné, že se dnes krade i v kostelech. Mladá fronta přinesla ve svém sobotním vydání článek o nedávné krádeži v kostele svaté Anežky České na Roztylském náměstí ...čtěte dále...

Vlastním očím nevěřil pan Jiří Stritzko z kostela svaté Anežky České. Třebaže je moderní svatostánek na Spořilově chráněn mřížemi, zatím neznámý pachatel na nich v noci ze Silvestra na Nový rok přeřezal zámek a kradl.

Včera se Stritzko se ztracenými liturgickými předměty opět shledal u policistů. Ti je objevili při jedné z razií v bazarech a zastavárnách. "Měli jsme opakované poznatky, že právě v tomto bazaru to nebývá u prodávaného zboží nejlepší", říká šéf odboru obecné kriminality Igor Kuchař o akci "pátračů". Ta ve čtvrtek proběhla v osmém a desátém pražském obvodu. "Podobné kontroly děláme jednou týdně po celé Praze", upřesňuje Kuchař. Z kaple umístěné v suterénu, zmizel na přelomu roku 53 centimetrů velký kříž, kadidelnice a miska ve tvaru loďky.

"Jsou to ručně dělané repliky renesančních předmětů, takže ačkoli nemají velkou historickou hodnotu, řemeslně jsou nádherné, cenné pro nás věřící i citově", říká Stritzko. Přiznává, že váhali, zda vůbec policii vloupání ohlásit. "Spíš jsme čekali, že to policisté hodí pod stůl, vždyť se ztrácejí věci v milionových hodnotách, tak jsem nečekal, že by někdo hledal mosazný křížek."

Policisté zase naopak ocenili: "Málokterý farář má tak podrobnou dokumentaci," říká Kuchař. Kříž byl totiž založen mezi šanony v zázemí bazaru. Kriminalisté tam objevili řadu stop vedoucích zřejmě k organizované skupině lupičů působících nejen v Praze.

Autor: Olga Franzlová (MFD)