Život na třikrát v Divadle Na Jezerce

Autor: Redakce <noviny(at)sporilov.info>, Téma: Kultura, Vydáno dne: 20. 03. 2006

Poslední dubnovou sobotu čeká na návštěvníky Divadla Na Jezerce opravdová divadelní lahůdka. Se skvělou komedií Život na třikrát francouzské autorky Yasminy Rezy zde bude hostovat bratislavské Studio L+S. Divadlo s iniciálami legendární dvojice Lasica - Satinský v názvu je už dlouhé roky zárukou špičkových výkonů. Vynikající herecká esa budou moci tedy pohromadě spatřit i čeští milovníci divadla: v Životě na třikrát se totiž objeví Milan Kňažko, Milan Lasica, Emília Vášáryová, Marta Sládečková nebo Emília Tomanová.

Hra Yasminy Rezy Život na třikrát je založena na jednoduché zápletce: Henri a Sonia ukládají ke spánku svého syna, když se ozve neočekávané klepání na dveře. Za nimi není ke zděšení obou manželů nikdo jiný než Henriho šéf se ženou, kteří přišli na ohlášenou večeři. Vše by bylo v pořádku, kdyby tak neučinili o celý den dříve!
Nastává napětí, kdo jako první ztratí nervy a s jakou noblesou se vyrovná s trapasy, které tady nutně musejí vzniknout. Hra není působivá ale jen díky této dějové rovině, zajímavá je i neobvyklým zpracováním: úvodní manželský spor o řešení situace neustále zlobícího dítěte a vlastní návštěva se před diváky bez přestávky rozehrávají celkem třikrát za sebou (odtud titul hry). Dialogy zůstávají stejné nebo obsahově velmi podobné, částečně se ale mění fakta a hlavně nositelé těch či oněch replik. Vše je podbarveno vtipnou situační komikou. V kombinací s hereckým koncertem ústřední čtveřice je jisté, že se budou diváci přímo královsky bavit.
Jak už to bývá v dlouhodobém soužití muže a ženy zvykem, není nouze jak o projevy něhy, tak i návaly vzteku. Milan Lasica při příležitosti premiéry hry doma na Slovensku v roce 2003 podotkl: „S Emíliou jsem v divadle ještě nehrál a to, že zrovna když hrajeme spolu poprvé, se k ní musí chovat tak hrubě, mě hodně mrzí.“ Jeho divadelní manželka a v soukromí švagrová Emília se jej prý ovšem hned zastala…
A jak komentuje toto výjimečné představení slovenského Studia L + S v Divadle Na Jezerce Jan Hrušínský? „Těší mě, že se nám podařilo se Studiem L + S navázat spolupráci, a to hned z několika důvodů. Jednak je toto divadlo zárukou vysoké kvality, dobré zábavy a divácké atraktivity. Bezesporu patří k tomu nejlepšímu, co současné slovenské divadlo nabízí, a mám radost, že s jejich tvorbou můžeme seznámit i diváky našeho divadla. Naopak Divadlo Na Jezerce v bratislavském Studiu L + S úspěšně reprezentovalo Českou republiku na podzim loňského roku na festivalu českého divadla se Schmittovým Manželským vražděním. Letos, 28. dubna (den před slovenským představením na Jezerce), zahrajeme v Bratislavě komedii Woodyho Allena Zahraj to znovu, Same. Byl bych rád, kdyby naše spolupráce byla dlouhodobá a pokud možno pravidelná.“