Moderní a zdravé bydlení pro celou rodinu

Autor: Čtenář Spořilovských novin <(at)>, Téma: Historie, Vydáno dne: 09. 04. 2006

„Zahradní město Spořilov se začalo budovat ve 20. a 30. letech minulého století při chodovské silnici mezi Krčí, Michlí a Záběhlicemi, v blízkosti Michelského a Kunratického lesa.“ Čtete citát z článku v časopisu „Rok s Městskou spořitelnou na Královských Vinohradech “. Jde o propagační informaci o bydlení v zahradním městě.
Mezi hlavní hesla, která měla získat zájemce o bydlení na Spořilově, patřil tehdy slogan: „Chcete si zachovat zdraví, chcete žít po celý rok s celou svou rodinou na letním bytě mezi zahradami a u lesů, v klidu a pohodlí vlastního moderního domova?“ Jak představovali tehdejší developeři své podnikatelské aktivity? Čtěte dále! Vezměte přitom ale v úvahu, že jejich slova platila pro poměry ve dvacátých a třicátých letech minulého století; a ty byly neporovnatelně rozdílné proti poměrům dnešním.

Tak věci se prý mají podle „Roku“ takto:

Většina obyvatel velkoměsta stráví polovinu svého života ve svém příbytku. Lidé zaměstnaní mimo své bydliště, píše tehdejší autor, si pak rádi při překotném a vyčerpávajícím tempu doby rádi odpočinou doma v kruhu své rodiny.
Záleží samozřejmě na tom, v jakém prostředí rodina žije. Proti nezdravým podmínkám ve velkoměstě (zaprášené a hlučné ulice prosycené výfukovými plyny aut, kouřem a sazemi z nesčetných komínů, negativní vliv na životní prostředí v okolí průmyslových závodů, nevábná vyhlídka na šedivé stěny domů, nedostatečná zeleň a minimum slunečního záření) je prostředí zahradního města neporovnatelně lepší. Čím horší je prostředí v němž většina lidí pracuje, tím důležitější je volba místa, v němž odpočíváme a trávíme volné chvíle.
Kvalita bydlení a okolí lidských příbytků je zásadní zvláště pro ty rodiny, v nichž žena a děti tráví doma prakticky celý svůj život. Zdravé bydlení má totiž podstatný vliv na celoživotní fyzické i duševní zdraví.
K tomu, abychom mohli v dobrém prostředí pod vlastním krovem a na své zahrádce bydlet, stačí získat rodinný dům. Nemusí být přepychový, ale jde o to, moci v něm najít veškeré pohodlí, které skýtá moderní bydlení, a to za cenu dostupnou i lidem ze středních a nižších tříd.
Spořilov má šťastnou polohu už proto, že je v bezprostřední blízkosti velkého lesního komplexu. Má také výhodné rychlé spojení se středem města. Lidé, kteří se rozhodnou na Spořilově bydlet, mohou za výhodných finančních podmínek získat rodinný domek nebo vilku vyhovující moderním zásadám bydlení. Nízké úrokové sazby umožňují bez problému splácet anuitu z hypotéky a bydlet „ve svém za roční náklad, který je nižší než nájemné za byt ve velkoměstském činžáku“.
K hlavním výhodám bydlení v rodinném domku na Spořilově počítají tehdejší propagátoři tedy možnost bydlet v zeleni. A prý také trávit tam příjemné neděle a svátky. (Poznámka pro dnešní čtenáře: Musíte ale přihlížet k rozdílům pojetí života před osmdesáti lety a dnes – v tom je nebetyčný rozdíl“.)

Tak si přečtěte v souhrnu, jakých výhod si tehdy cenili zastánci bydlení v zahradním městě:

• Bydlíte ve svém domku nebo vilce a platíte za to méně, než byste platili za nájem bytu v činžovním domě;
• aniž byste to tíživě pociťovali, splácíte dlouhodobé hypotéky a vytváříte tak postupně majetek pro sebe a pro svoji rodinu;
• za 25 až 35 let splácení svého dluhu při nízkém úroku ušetříte kapitál v porovnání s tím, kdybyste stavěli svůj dům sami na drahé parcele a museli si opatřovat vysoce zúročitelné hypotékární zápůjčky;
• bydlíte zdravě na venkově a přece v Praze;
• bydlíte hygienicky, se vším komfortem (máte vodovod, elektrickou energii, kanalizaci, dobře průjezdné komunikace); tím prospějete svému fyzickému i nervovému zdraví, opatříte slunce a zdravý vzduch celé své rodině;
• stanete se majitelem „vlastního krovu a kousku své půdy“;
• jste na 35 let osvobozeni od činžovní daně a dalších přirážek;
• neplatíte žádné převodní příplatky a přirážky, ani dávku z přírůstku hodnoty; zdarma máte i vyhotovení kupní smlouvy, zaknihování, neplatíte kolky ani poplatky z dluhopisů hypoték;
• máte v blízkosti svého bydliště moderní školu, poštu s telefonem a telegrafem, četnickou a policejní službu, lékaře, lékárnu, obchody všeho druhu; někteří dokonce i příjemné sousedy;
• máte výhodné spojení s Prahou – jízda tramvají č. 19 k Museu trvá 23 min. (než byla zavedena linka č. 19, jezdila z dnešního rozcestí tramvaj č. 23 s pozdější konečnou v Záběhlicích);
• máte ideální podmínky pro rekreaci v blízkosti vašeho bydliště; funguje zde Sokol, DTJ, Sportovní klub, v provozu jsou tenisová hřiště, v zimním období i kluziště, v bezprostředním okolí je možno v zimě sáňkovat a lyžovat; v zákoutí u Krčského lesa se buduje koupaliště s čistou a průběžně se vyměňující vodou (to bylo tzv. plivátko).

Podle článku v časopisu „Rok s Městskou spořitelnou na Královských Vinohradech – březen 1934“ zpracoval J. Š.