Květen 1945 na Spořilově

Autor: Tomáš Hromádka <noviny(at)sporilov.info>, Téma: Vzpomínky, Vydáno dne: 06. 05. 2006

Rudá armáda na Spořilově(Článek obsahuje unikátní a dosud nezveřejněné fotografie ze Spořilova.) Čtyři pomníčky na Roztylském náměstí jsou jedním z posledních viditelných dokladů Květnové revoluce 1945 na Spořilově. Kdo si dnes vzpomene na osudy Františka Nováka, Antonína Zachardy, Františka Bulína a dr. Bedřicha Krejného? Léta letí, pamětníci odcházejí a s nimi i dávné události jakoby odvál čas. Na největší válku v dějinách lidstva však nelze zapomenout a je třeba vše připomínat, aby se historie neopakovala. Koncentrační tábory, politický útlak, omezování svobody, poněmčování, zrůdnost totalitní moci. Na druhé straně hrdinská vítězství našich vojáků v zahraničním a domácím odboji a nakonec i v pražském povstání, jehož hrdinové a vůdci jsou bohužel stále jakoby zapomenutí a neocenění.


Pražské povstání udělalo čáru přes rozpočet světovým velmocím, které v rukou držely otěže osvobozování Evropy, ale i Němcům, kteří v posledních minutách své nadvlády se rozhodli klást ve zbytku protektorátu tuhý odpor.
Přípravu povstání organizovalo vojenské velitelství Alex (v čele s generálem Františkem Slunéčkem), které si postupně podřídilo v kritických chvílích protektorátní sbory a bylo propojeno s mimopražskými ilegálními jednotkami a s vojenským velitelstvím Bartoš, které při povstání velelo obvodu Velké Prahy (vel. Karel Kutlvašr). V civilní části odboje vznikla Česká národní rada.

Na Spořilově, který Němci nazývali po svém Rosenbühl, byl zdánlivý klid. V řadě vilek totiž bydlelo množství říšských Němců i kolaborantů, ti spěšně balili kufry a odjížděli na západ. Na druhé straně se život českých obyvatel Spořilova přesunul do sklepů, poslouchal se rozhlas z Vinohrad a čekalo se na další pokyny. Povstání začalo spontánně 5. května 1945. Lidé začali strhávat německé nápisy, s nadšením poslouchali přiznivé zprávy a hlášení v rozhlasu vysílané v češtině. Němci proti rozhlasu nasadili jednotku SS, s cílem zamezit dalšímu vysílání. Krátce po půl jedné odpoledne se ozývá z rádia známé "Voláme českou policii, české četnictvo a vládní vojsko na pomoc Českému rozhlasu!" Povstání začalo.
Hlídka na věži kostela (asi 6.5.1945)Za několik desítek minut bylo možné na Spořilově slyšet dunění a výstřely směrem od Pankráce, kde Pražané úspěšně požadovali propuštění politických věznů. Němci na ně zaútočili palubními zbraněmi ze tří letadel. Radost ale netrvala dlouho, protože k Praze se stahovaly další německé jednotky. Do prostoru našeho regionu se příkladně dostala po dobytí Zbraslavi 6. května jednotka vojáků SS-Kampfverband Wallenstein z vojenského cvičiště poblíž soutoku Sázavy a Vltavy, ta cestou zabíjela i bezbranné civilisty. Povstalcům významně pomohly jednotky vlasovců (ROA), které odrazily první německý útok.
To již se i na Spořilově ustavil Revoluční národní výbor ve škole a také místní domobrana, která zaujala pozice na všech strategických místech, včetně hlídky na věži kostela sv. Anežky České (viz foto).
Rudá armáda na SpořilověV Michli 7. května Němci ve snaze se protlačit do okolních čtvrtí a do centra Prahy vedli zdejší občany před svými tanky. Začalo ostřelování Spořilova, domobrana neměla dostatek zbraní, o půlnoci Spořilov kapitululoval. Německý velitel v časných ranních hodinách 8. května nařídil odchod všech můžů ve věku 16 až 60 let na Zelenou lišku, kde byli internováni v tzv. ÚSP domech a bylo jim zákázáno vycházení a vyhlížení z oken.
Frontové jednotky kvůli povstání musely obcházet Prahu a v 19 hodin, tři hodiny po podepsání kapitulace německých jednotek v Praze nastalo všeobecné zastavení bojových akcí. Večer bylo jasné, že boje skončily, Němci svoje pozice opustili a jejich poslední snahou bylo, se co nejrychleji dostat na západ. 9. května přijela do Prahy a na Spořilov Rudá armáda. Konec války se v záplavě šeříků slavil všude, doma i na ulici, jak dokazují unikátní fotky paní Elišky Rubínové, za jejichž poskytnutí pro potřeby Spořilovských novin děkujeme.

Rudá armáda na Spořilově

Rudá armáda na Spořilově

Uvítáme další fotografie a vzpomínky pamětníků, které by mohly článek doplnit.