Ještě jednou k osmdesátinám Spořilova
Autor: Čtenář Spořilovských novin <(at)>,
Téma: Historie,
Vydáno dne: 29. 05. 2006
V dubnovém článku „Pohodlné a zdravé bydlení pro celou rodinu“ jsem uvedl základní informace uveřejněné v měsíčníku „Rok“, který vydávala ve třicátých letech minulého století Městská spořitelna na Královských Vinohradech, tedy investor výstavby zahradní rezidenční čtvrti Spořilov. V pokračování budu citovat opět ze stejného pramene; všimnu si hypoték, bez nichž by tehdejší Spořilov nevznikl.
Bydlet chce každý. Někomu vyhovuje pronajatý činžovní byt ve městě, jiný ale touží po tom „bydlet ve svém“. Obojí má své výhody i nevýhody. O výhodách „bydlení ve svém“ pojednával právě zmíněný měsíčník. Zbývá ještě říci, jak se s takovým bydlením vypořádat po finanční stránce. Ne každý má volné peníze na okamžité zaplacení, ale ani to nemusí vadit. Existuje možnost využít hypotéku.
Jak ji nabízela a odůvodňovala Městská spořitelna? Stačí číst dále; jenom je přitom nutno vzít v úvahu rozdíl cenových hladin mezi tehdejší dobou a dneškem.
„Kalkulujte s námi.“ píše se v Roku. „Nájemné v třípokojovém bytu v činžovním domě činí průměrně 9000 Kč za rok. Roční anuity ze dvou hypoték třípokojové vilky se zahrádkou, koupené za 150 000 Kč při složení dvacetiprocentní kupní ceny činí:
Z I. hypotéky 60 000 Kč je úrok 3300 Kč a úmor 300 Kč.
Ze II. hypotéky 60 000 Kč pak 3450 Kč a 600 Kč.
Úmorem splácíte svůj dluh. Do nákladů lze počítat pouze úrok, který činí ročně 6750 Kč. Protože platíte anuity pozadu, získáváte další finanční výhody, takže ve skutečnosti splácíte ročně jen 6450 Kč.
Městská spořitelna nabízí nejlevnější hypotéky až do 80 % ceny domu. Spočítejte si, kolik ušetříte za 25 – 35 let splácení dluhu při nízkém úroku 51/2 a 53/4 % splatném pozadu. Vyjde vám, že bydlení ve spořilovské rodinné vilce přijde podstatně levněji než v činžovním domě. A k tomu si připočtěte přednosti a výhody bydlení v zahradním městě.
Spořilovské rodinné domky požívají státní záruky, jejich majitel je na 35 let daňově osvobozen, je osvobozen i od převodních poplatků, uspoří výlohy trhové smlouvy a zaknihování, neplatí ani kolky a poplatky z dluhopisů hypoték.“
Tolik úředně znějící citát. Tak to tenkrát bylo – bez hypotéky neměla většina lidí možnost dostat se k modernímu bydlení. Ale i po tolika letech byste těžko našli vlastníka domku na Spořilově, který by nebyl s takovými podmínkami financování spokojen, i když to pro něj byla dlouhodobá zátěž.
J. Š.