Vize zástavby v Trojmezí je nyní konkrétnější

Autor: Marek Mahdal <mahdal(at)sporilov.info>, Téma: Veřejná správa, Zdroj: Trojmezí a jeho další rozvoj, Vydáno dne: 10. 07. 2006

Zástupci městských částí Praha 10, 11 a 15 (nikoliv Prahy 4) si v těchto dnech prohlédli první studii zástavby přibližně 70 hektarů pozemků v jejich katastrech. Vize urbanistického řešení lokality takzvaného Trojmezí (SN informovaly), které ohraničují Záběhlice, Chodov a Hostivař, přiletěli do české metropole představit britští architekti z kanceláře Foster and Partners, která se podílela například na projektech rekonstrukce Trafalgarského náměstí v Londýně nebo stadionu ve Wembley. Londýnskému studiu zadala práci na konceptu budoucí podoby území společnost MCA, která vlastní většinu parcel...čtěte dále...

Návrh zajímavě řeší zástavbu, poměr obytných ploch a zeleně je vyvážený. Alfou a omegou lokality je však řešení dopravní obslužnosti tisíců nových obyvatel, kterým se koncept zatím nezabýval, shrnul dojmy místostarosta Prahy 15.

Architekti navrhli koncept nové městské čtvrti pro více než dvanáct tisíc obyvatel. (zhruba tolik, kolik má nyní Spořilov) Bytové a rodinné domy by měly tvořit s 390 tisíci metry čtverečními zhruba polovinu zastavěných ploch. Studie počítá s výstavbou čtyř tisíc bytů a 135 rodinných domů. Pro komerční prostory návrh vyčlenil zhruba 350 tisíc metrů čtverečních, na volnočasové aktivity připadá přibližně 60 tisíc metrů čtverečních. Nové městečko by se mělo skládat z několika ohraničených areálů, které budou uvnitř fungovat jako sousedské komunity, připomínající vesnice. Tvůrci do projektu zakomponovali umělá jezera, využili i meandrujícího Botiče.

Součástí návrhu Britů je také stanice metra. Praha s ní v této lokalitě ale nepočítá. Místostarosta Prahy 15 se však domnívá, že by mohla být v místě v budoucnu zavedena tramvajová trať.