Prodloužení odstávky teplé užitkové vody v části Spořilova !

Autor: Marek Mahdal <mahdal(at)sporilov.info>, Téma: Služby, Zdroj: Pražská teplárenská, a.s., Vydáno dne: 31. 07. 2006

Nedávno jsme vás informovali o odstávce teplé užitkové vody (TUV) na Spořilově. Ve velké části naší čtvrti skončila odstávka v sobotu 29.července 2006, ovšem někde byla prodloužena až do 6.srpna 2006. Tuto, v horkém počasí téměř skandální informaci přinesl "hlavní viník" - Pražská teplárenská, a.s....čtěte dále...

Někdo odstávku teplé vody zažil už minulý týden, v některých jihovýchodních částech Prahy částečně skončila, v Nuslích, na Pankráci, v Podolí a části Spořilova potrvá ale až do 6. srpna 2006.

Co se vlastně v době odstávky děje?

Jedná se o servisní a údržbářské práce, které je nutné provést mimo topné období a které jsou předem naplánovány s přesností na hodiny. Někde trvá odstávka den, někde až dva týdny, podle složitosti prováděných prací. Těmto pracím předcházelo vypuštění pět milionů litrů vody z odstavených pražských horkovodů. Opravují se zjištěné nedostatky, závady vzniklé při zimním provozu, některé potrubí také pamatuje šedesátá léta a je nutné ho vyměnit. To ale není možné udělat najednou, a tak každý rok zmizí jen část těchto 40 let starých trubek. Nejsložitější výměna probíhá právě na Pankráci pod dálnicí, proto tu odstávka trvá nejdéle. Tady se opravuje páteřní řad, který zásobuje široké okolí. Dělníci tu už zpod frekventované silnice, aniž by ji rozkopali, vytáhli staré trubky o průměru 50 centimetrů a čeká je zasunutí a svaření nových. Letní odstávky slouží také k napojování nových zákazníků nebo k provedení přeložek teplovodů, které jsou v místech budoucích nových objektů. A právě Pankrácká pláň je místem čilého stavebního ruchu, což je další důvod dlouhé odstávky. Horkovodem za normálního provozu pod vysokým tlakem proudí stlačená voda dosahující teploty až 130 stupňů Celsia. Ztráty tepla jsou přitom minimální. Tato voda ale ještě neteče z kohoutků, je totiž chemicky upravená tak, aby potrubí vydrželo. Ve výměnících pak ohřívá vodu určenou na mytí, která má už jen 50 až 55 stupňů.

A kde odstávka pokračuje ?

- na sídlišti Spořilov II v lokalitě okolí ulice Hrusická (stanice B2, B3 a B4).