Doubravka - adapťák

Autor: Marek Mahdal <mahdal(at)sporilov.info>, Téma: Děti a školy, Vydáno dne: 11. 10. 2006

Doubravka je moderní středisko nedaleko Chotěboře v krásném prostředí mezi loukami a lesy. Někteří žáci ZŠ Jižní ho už znají, protože se zde zúčastnili různých akcí (adaptačních programů či výjezdu parlamentu). Letos si tohoto objektu i jeho okolí užívali šesťáci na adaptačním programu. Ten byl pořádán naší školou a spolufinancován z grantu ESFxtu!

Program trval 3 dny, ty byly plné her, zábavy, řešení úkolů, ale i překonávání překážek a vzájemného poznávání. Nejprve bylo nutné „získat“ klíče od pokojů, pak projít několika seznamovacími aktivitami a hrami na důvěru. V noci jsme se všichni se zavázanýma očima brodili řekou Doubravou a šplhali za pomoci lana do kopce, nebo se naopak spouštěli z kopce. Ve dne zase všechny účastníky čekaly zážitky při luštění křížovek, lezení na horolezecké stěně. Týmového ducha prokázali všichni zúčastnění při tzv. týmovkách (prolézání pavučinou, býčí kruh, létající koberec, minové pole apod.) nebo při motokrosu. Večer se všichni sešli v kruhu, společně zhodnotili celý den a předávali si drahokámky z pokladu. A jaké jsou zážitky samotných účastníků?
… jsme lezli na stěnu, bylo to moc dobrý a líbilo se nám to. Naučili jsme se, jak zavázat lano. Nejtěžší byla hrbolatá stěna a nejlehčí rovná. Učitelé nám pomáhali. Hrozně nás to bavilo. Jeden jistil a druhý lezl…..Měli jsme napsat zprávu z písmen, která měla různou hodnotu. Nejdřív jsme napsali text a pak běhali s písmenky a zprávu přepisovali. Jenže hra byla přerušena a bodová hodnota písmen se změnila. Rychle jsme upravili svůj text a běhali nanovo. Vyhrálo to družstvo, které mělo nejvíce bodů…hráli jsme skalní golf. Tedy kriketovým míčkem a pákou, ale v lese. A museli jsme se střídat v úderech. Na začátku hry jsme ostatním týmům utekli a pak to už bylo dobrý. Ale strefili jsme míček do škarpy u cesty k malým smrčkům. Po chvíli už za námi byli ostatní, ale my jsme se štěstím míček vyndali. Po 50ti metrech nám zase spadl k rouře, které jsme říkali žumpa…

Daniela Kaudersová