Zacházíte správně s vánočním kaprem?

Autor: Čtenář Spořilovských novin <(at)>, Téma: Zajímavosti, Vydáno dne: 30. 11. 2006

Státní veterinární správa ČR upozornila ve své tiskové zprávě ze dne 22. 11. na zásady zacházení s vánočními kapry při jejich prodeji a při dalších manipulacích po jejich koupi. Chceme s nimi zákazníky seznámit. Dále už mluvčí SVS ČR ing. J. Duben:

„Veřejnost si stále více uvědomuje, že vánoční kapr není hračka, ale „jídlo“. Není tedy vhodné si s ním před jeho usmrcením hrát, například doma ve vaně. Vhodné není ani vypustit ho tzv. na svobodu, do rybníka nebo do řeky. Obojí se považuje podle zákona za týrání zvířat.
Kapr je po výlovu sádkován, zbaví se tak bahenního pachu, přiměřeně se vylační, takže o Vánocích je připraven na to, aby byl humánně usmrcen a stal se pokrmem. Kdyby byl v takové kondici vypuštěn do řeky či do rybníka, s největší pravděpodobností by uhynul.
Usmrcení kapra je nejlépe nechat odborníkům, a ne působit mu stresy cestou domů, a pak ještě další neodborným zabíjením v kuchyni. Usmrcení musí předcházet omráčení tupým předmětem na temeno, následovat musí okamžité vykrvení přetnutím žáber, popřípadě přetnutím míchy a cév těsně za hlavou. Že se nesmí kapr zaživa zbavovat šupin, vytlačovat mu jikry nebo mlíčí kvůli zjištění pohlaví, ohrožovat jeho oči, či brát ho za skřele, je již všeobecně známo. Usmrcovat se smí jen schváleným způsobem, a jen na přání zákazníka, nikoli do zásoby.
Nakládání s rybami a způsob prodeje na ulicích kontrolují pracovníci státního veterinárního dozoru.
Povinností prodejců je zajistit prodejní místo tak, aby odpovídalo vyhlášce č. 375/2003 Sb. Musí být vybaveno váhami a prodejním pultem s omyvatelnou a dobře čistitelnou pracovní deskou, dále dostatečně velkými káděmi na uchování živých ryb v souladu s požadavky na pohodu zvířat a jejich ochranu před týráním. Prodejce musí také zajistit dostatek čerstvé vody, která musí protékat a tím vodu provzdušňovat.
Pokud prodejce ryby i zabíjí, kuchá a porcuje, musí mít i odpovídající porcovaní desku, nože, paličku na omračování ryb a stěrky. Dále pak uzavíratelné a řádně označené nádoby na odpady – vnitřnosti, žábry, šupiny. Musí mít také zdroj pitné vody na umývání pracovního pultu. Osoby, které ryby usmrcují, kuchají nebo porcují, musejí mít zdravotní průkaz a příslušné ochranné pracovní prostředky (omyvatelnou zástěru, pryžové holinky a pryžové rukavice).“

(štk)