Hlavní ulice: Výsledky petiční akce

Autor: Čtenář Spořilovských novin <(at)>, Téma: Doprava, Vydáno dne: 08. 02. 2007

Vážení příznivci Spořilova,
děkujeme vám všem, kteří jste se seznámili s Peticí za zklidnění dopravy na celém Spořilově za zachování ulice Hlavní jako obytné třídy, ať už jste ji podpořili či nikoli.
Za měsíc leden, kdy petice probíhala, ji podepsalo celkem 1658 občanů, vesměs obyvatel původního i nového Spořilova. Byla mezi nimi cela řada významných osobností, mimo jiné i pan Adolf Branald, Miroslav a Kateřina Táborští, Josef a Libuše Abrhámovovi, architekt a herec David Vávra či celé Stamicovo Kvarteto.


Jak zhodnotit průběh a výsledek podpisové akce? Nabízíme následující srovnání:
- celý Spořilov včetně lokality Hutě má dle volebních seznamů 11868 voličů, tedy obyvatel nad 18let věku (podmínka pro signování petice) a z nich bylo aktivních 5570 voličů.
- na původním Spořilově a sídlišti Spořilov I. je dle volebních seznamů 4184 voličů, z nich 2156 odevzdalo své volební obálky.
- svůj souhlas s peticí (kterou na rozdíl od komunálních a senátních voleb neprovázela žádná reklamní kampaň) tedy vyjádřilo více než 75% aktivních voličů vztaženo na dotčenou oblast a na 30% aktivních voličů velkého Spořilova.

Výsledek předčil všechny odhady a je velkým závazkem pro všechny, kdo se na řešení problému dopravy účastní. Ukázalo se, že skutečně jde o problém, který pálí celou oblast a její obyvatelé žádají nejen okamžité kroky, ale také dlouhodobé komplexní řešení.
Petice již byla předána všem zastupitelům velké Prahy (Magistrátu) i Prahy 4, vedoucím odpovědných odborů na obou úřadech. Dostali ji všichni Radní a náměstci primátora Hl.m. Prahy. Praha 4 si své zástupce zvolí zítra, v pátek 9.2.

V neposlední řadě se ukázalo, že když jde o věc, lidé se sami dokáží navzájem informovat a aktivně se účastnit dění ve svém okolí. Jedním z nepřímých důsledků nevhodného projektu ul. Hlavní je i to, že část aktivních obyvatel dospěla k rozhodnutí (nejen v diskusi na stránkách SN), že je třeba založit občanské sdružení, které bude dlouhodobě hájit zájmy Spořilova, protože nelze spoléhat jen na jednorázové akce typu petice.

Děkujeme všem, kteří petici vyjádřili podporu.
Budeme vás informovat o dalším postupu.

Petiční výbor