Ohlasy na petiční akci v českých médiích

Autor: Marek Mahdal <mahdal(at)sporilov.info>, Téma: Napsali jiní, Zdroj: Česká média o petiční akci Hlavní, Vydáno dne: 21. 02. 2007

Petice Hlavní uliceČeská média aneb ohlasy na petici... ....čtěte dále...Obyvatelé Spořilova chtějí zmírnit dopravu uvnitř čtvrti

Zpravodajství ČTK | 13.2.2007 | rubrika: Politika - Praha, Středočes. kraj, ČR | autor: mbc

Praha 13. února (ČTK) - Obyvatelé Spořilova v Praze 4 chtějí zmírnit dopravu uvnitř této čtvrti. Nelíbí se jim proto návrh na opravu Hlavní ulice. Provoz by pak podle nich ještě zhoustl. Vytvořili petici adresovanou nuselské radnici a magistrátu, kterou podepsalo přes 1600 lidí, informovala dnes ČTK Jana Ledvinová z petičního výboru.

Zástupci radnice Prahy 4 se budou požadavky obyvatel zabývat. "Příští týden se uskuteční schůzka s iniciátory petice, abychom našli společné řešení," řekl dnes ČTK starosta Pavel Horálek (ODS).

Lidé v petici uvádějí, že už nyní je čtvrť sevřena ulicí 5. května, což je vlastně začátek brněnské dálnice, Jižní spojkou a frekventovanou Spořilovskou ulicí. Obyvatelé se obávají, že opravou se Hlavní ulice stane ještě lepší přivaděč na dálnici, než je nyní.

"Obyvatelé žádají, aby byla upravena jako obytná třída. Zúžení vozovky, umístění zvýšených prahů a dalších prvků má zpomalit místní dopravu a zvýšit bezpečnost chodců a zejména dětí navštěvujících místní školu," uvedla Ledvinová. Podle lidí podepsaných pod petici není možné připustit, aby si řidiči nadále zkracovali Hlavní ulicí cestu.


Petice proti dopravě

Aha! | 14.2.2007 | rubrika: Praha | strana: 6 | autor: (eis)

Krátce

PRAHA – Obyvatelé Spořilova žádají zklidnění dopravy. Jejich čtvrť je nyní zcela uzavřena dálnicí, Jižní spojkou a dálničním přivaděčem, kde denně projede na čtvrt milionu vozů. Více než 1600 občanů už podepsalo petici. Lidé žádají zúžení vozovky, instalaci prahů a dalších prvků, které zpomalí dopravu.


Spořilovští chtějí méně aut

Lidové noviny | 14.2.2007 | rubrika: Metropole/Praha | strana: 6 | autor: čtk

PRAHA Odpor proti narůstající dopravě na sídlišti vyjádřili lidé ze Spořilova peticí. Pod ní se již podepsalo 1600 lidí. Obyvatelé v petici žádají, aby se Hlavní ulice, která sídliště protíná, nestala po opravě ještě lepším nájezdem na blízkou magistrálu, ale byla upravena jako obytná třída. Požadují zúžení vozovky, umístění zvýšených prahů a dalších prvků pro zpomalení místní dopravy a zvýšení bezpečnosti chodců a dětí u školy.


Snížíme hluk v ulicích

Mladá fronta DNES | 21.2.2007 | rubrika: Praha | strana: 4 | autor: ROBERT OPPELT
Nový starosta Prahy 4 Pavel Horálek plánuje protihlukové stěny

Z PRAŽSKÝCH ČTVRTÍ Nusle, Podolí, Michle, Braník, Krč, Spořilov, Hodkovičky

Nusle - Nový skatepark a zimní stadion na sídlišti Krč. Méně hluku v ulicích kolem rušných silnic. To všechno slibuje nový starosta Prahy 4 Pavel Horálek z ODS. Do křesla na radnici usedl teprve před několika dny – čtyři měsíce po volbách. Průtahy způsobily stížnosti na neplatnost voleb, které řešily soudy.

* Jaké máte plány?

Osobně jsem si vytknul za cíl zlepšit životní prostředí, regenerovat zeleň, třeba parky na Jezerce nebo Kavčích horách. Plánujeme také vybudovat nových deset až patnáct miniparků – jako míst, kde se mohou potkávat třeba senioři. Chceme postavit skatepark a zimní stadion v ulici V Štíhlách na sídlišti Krč. Zvažujeme i vznik adrenalinového centra. To by nebylo určené jen dětem, ale i pro dospělé.

* A co chystáte dál?

Chceme snižovat hlukovou zátěž v okolí některých ulic, například Spořilovské ulice nebo 5. května. Plánujeme protihlukové stěny a parkovací domy. Ty sníží hluk, protože odvedou dopravu z ulic.

* Vzniknou v Praze 4 další cyklostezky?

Jejich vznik brzdily vlastnické vztahy k pozemkům. Uděláme maximum pro to, aby jich přibylo co nejvíce. Oddělíme cyklisty od motoristů.

* Budete řešit problémy s parkováním?

Nejenom s parkováním, ale i s kriminalitou kolem aut. Investujeme do kamerového systému, který bude parkoviště monitorovat. A k parkování – chceme vytipovat nová místa pro nové parkovací domy.

* Brumlovka, Pankrácká pláň, všude samé kanceláře. Nebude Praha 4 po vybudování pankráckých mrakodrapů městem kanceláří?

Výstavba na Pankráci je velké téma Prahy 4. Pláň dnes neslouží nikomu. Chceme, aby zde vznikla kvalitní architektura. Připravíme work shop pro architekty z celého světa a budeme diskutovat o budoucí podobě, a to nejen s architekty, ale i obyvateli Prahy 4 a památkáři.

* Vyroste tam i nová radnice pro Prahu 4?

To je zatím předčasné, administrativa narůstá, ale připravujeme personální audit. Na počátku dubna budeme vědět víc.

* Chystáte internet zdarma? Ten už funguje v okolí – v Praze 5 i v sousední Praze 10.

Slíbili jsme ho a bude. Musíme ale sladit kroky s magistrátem, který plánuje vznik sítě bezplatného internetu šířeného vzduchem. Byl bych rád, kdyby tu bezplatný internet byl co nejdříve.

Jedenačtyřicetiletý stavební inženýr Pavel Horálek dříve pracoval jako developer. Je předsedou místního sdružení ODS na Praze 4.