Budoucnost dopravy uvnitř a okolo Spořilova aneb podaří se zachovat obytný charakter této původně zahradní čtvrti?

Autor: Redakce <noviny(at)sporilov.info>, Téma: Doprava, Zdroj: Ing. Tomáš Ledvina, Spořilov, Vydáno dne: 30. 05. 2007

Radnice Prahy 4 představí tento čtvrtek (31.5.2007) v 18:00 hodin v Základní škole Jižní IV. studii dopravního zatížení oblasti starého Spořilova. Podnětem k jejímu zpracování byla petice občanů Spořilova a probíhající oprava ulice Hlavní – páteře této lokality. Obyvatelé této dopravně nejvíce postižené oblasti Prahy - po obvodu Spořilova projede přes čtvrt milionu aut denně - chtějí před dopravou uchránit alespoň vnitřek lokality.

Ulice Hlavní se může stát první místní komunikací, které bude vstřícná k chodcům a obyvatelům. Sdružení obyvatel je přesvědčeno, že zvýšené přechody, zvýšené plochy křižovatek a další technická a organizační opatření vedoucí k celkovému zpomalení dopravy jsou začínajícím standardem pro všechny obytné zóny. Jsou známé i z jiných oblastí Prahy. Opomenout je při nynější opravě ulice by znamenalo dlouhý krok zpět a smutný pomník pro několik desetiletí.

Petiční výbor zveřejní své hodnocení až po představení studie veřejnosti jejími zadavateli, zástupci MÚ Prahy 4. Již letmý pohled na prognózu roku 2010 (tj. za 30 měsíců) říká, že tlak automobilismu na obytnou část Spořilova se bude nadále zvyšovat. Je nutné mu stavět hráze všude tam, kde lidé bydlí a odklonit ho na místa pro něj určená – jako jsou dálnice D1, Jižní spojka a bohužel také Spořilovská radiála, které do trojúhelníku uzavírají pouhý jeden kilometr čtvereční malý Spořilov.