Spořilov u Zborova

Autor: Tomáš Hromádka <noviny(at)sporilov.info>, Téma: Zajímavosti, Vydáno dne: 08. 08. 2007

U Zborova 2.7.2007Již jsme na stránkách Spořilovských novin několikrát psali o spořilovském pomníku "Hrdinům od Zborova", který byl odhalen právě před sedmdesáti lety (29.7.1937). I o pátrání po jeho historii a současnosti.
Dnes již můžeme prozradit, že byla na Spořilově již podruhé obnovena iniciativa za jeho znovupostavení. Poprvé se o vzkříšení pomníku pokusili místní sokolové v roce 2001. Jejich snahy uhasila povodeň o rok později. A tak v letošním jubilejním roce, kdy si připomínáme 90 let zborovské bitvy, - bitvy, která sice nijak neovlivnila průběh první světové války, ale sehrála určitou roli při formování budoucího Československa - se spořilovští sokolové spojili s radnicí Prahy 4, redakcemi Tučňáka, Spořilovských novin, Národního osvobození (čtrnáctideníku Českého svazu bojovníků za svobodu a Československé obce legionářské), členy ANLET (Asociace nositelů legionářských tradic), ČSOL (Československé obce legionářské), Masarykova demokratického hnutí, aby společně tuto vizi uskutečnili.

U Zborova 2.7.2007U Zborova 2.7.2007Důkazem, že je myšleno vše vážně, byla účast zástupce TJ SOKOL SPOŘILOV - ROZTYLY Vladimíra Prchlíka na pietním setkání v místě bitvy v ukrajinské KALINIVCE dne 2. července 2007. S historickým praporem jednoty se poklonil památce padlých bojovníků společně s vrcholnými představiteli státu (premierém Mirkem Topolánkem, ministryní obrany Vlastou Parkanovou, předsedou Poslanecké sněmovny Miloslavem Vlčkem) a společenských organizací (České obce sokoloské, Československé obce legionářské, Českého svazu bojovníků za svobodu). Současně zde byla odebrána prsť z bojiště, která byla uložena do speciální schránky a odvezena do Prahy. U Zborova 2.7.2007 - LvovSlavnostní akt pokračoval v nedalekém Lvově, kde v Divadle opery a baletu převzali ukrajinští a čeští veterání vyznamenání, konal se slavnostní koncert (hrála se např. skladba Taras Bulba od Leoše Janáčka) a byla zde umístěna i výstava dobových fotografií z historie československých legií.Schránka s prstí byla ve čtvrtek 2. srpna 2007 předána do prozatimní úschovy starostovi MČ Praha 4, do doby než bude pomník hotov, v jeho útrobách bude totiž uložena. Pro zajímavost uvedená schránka má speciální certifikát Ministerstva obrany.

Podle Vladimíra Prchlíka se v současné době zpracovává projekt na znovuumístění pomníku a ještě letos by mělo pravděpodobně dojít k slavnostnímu položení základního kamene. O dalších souvisejících informacích vás budeme samozřejmě ihned informovat, jakmile se o nich dozvíme. Čtěte Spořilovské noviny.

Foto: Vladimír Prchlík
1 - u pomníku Hrdinům od Zborova v ukrajinské Kalinivce zleva: Jiří Sobota - vzdělavatel ČOS, Vladimír Prchlík - vzdělavatel TJ SOKOL SPOŘILOV - ROZTYLY, Milan Černík - vzdělavatel Sokolské župy Pražské Scheinerovy, společně se spořilovským sokolským praporem (jediný prapor přítomný na tomto aktu!)
2 - představitelé státu při pietním aktu
3 - sokolská delegace u autobusu
4 - Divadlo opery a a tance ve Lvově