Jak opravit nábytek na chalupě?

Autor: Zasláno do redakce <noviny(at)sporilov.info>, Téma: Služby, Vydáno dne: 04. 09. 2007

Na půdě chalupy máte starý kus nábytku, například dřevěnou skříňku, která byla původně krásná, ale nyní je poškozená a zašlá. Jak na to, aby byla zase ozdobou vaší chalupy?
Nejdříve je třeba odstranit starý nátěr (vosk nebo lak). K tomu nám poslouží odstraňovač starých nátěrů. Odstraňovač natřeme na plochu nábytku a po natření se nechá odstraňovač 30 minut působit na starém nátěru.Potom se barva špachtlí odstraní. Pro zkušenější kutili se stará barva dá seškrábat ciglinou( ocelová planžeta), kterou se barva stáhne jedním směrem dolu. Suché dřevo dokonale přebrousíme smirkovým papírem a zkontrolujeme, jestli ve dřevě není červotoč. Pokud je dřevo napadené, použijeme proti červotočům Červostop, který se nasává do injekční stříkačky a vstřikuje se do otvorů a tím červotoče zlikvidujeme.

Doplnění chybějící části
Stává se, že u nábytku chybí zničené nohy – červotoč, hniloba. Je potřeba nohy vyměnit , a to buď si je sami vysoustružit na soustruhu nebo je možné si je koupit u firmy Europa Antik. Nabídku najdete na www.europaantik.com.Ta vyrábí široký sortiment smrkových a bukových noh na nábytek. Nohy buď můžete spojit klihem , anebo konstrukčním lepidlem.

Jak mám udělat povrch?
Skříňku mám už opravenou a je potřeba udělat konečnou povrchovou úpravu. U starého nábytku se nejčastěji používali dvě povrchové úpravy. První úprava je povrchová úprava šelakem. Nejčastěji se používá na ořechový a třešňový nábytek. Tento způsob úpravy je však velmi náročný , vyžaduje zkušenost , a protože by mohlo dojít k poškození nábytku, tak se vyplatí svěřit jeho ošetření restaurátorovi. Druhá povrchová úprava je povrchová úprava voskem. Přírodní vosk Antik obsahuje včelí vosk a Karnaubu / ochranný, téměř nerozpustný vosk /, který zkvalitňuje povrchovou úpravu dřeva a terpentýn, který vosky zředí. Vosk se nanáší štětcem nebo hadrem po celé ploše a nechá se působit 24 hodin. Potom se rozkartáčuje kartáčem( na menší plochy stačí kartáč na boty s tvrdším chlupem, při nátěru větších ploch např. trámů nebo více kusů nábytku se vyplatí kartáč na vrtačku ). Vosky jsou v různých barvách – bílá, okrová,světle,středně a tmavohnědá.
Vosky jsou citlivé na vodu a nechávají fleky, proto se na horní desky stolu, kuchyňský nábytek, židle atd. používá voděodolný vosk, který ztvrdne jako lak,ale je daleko příjemnější na omak a má velikou výhodu, že nemusíte brousit, ale nátěr jen přetřete. Vosk se už nekartáčuje. Tyto vosky se také dají použít na podlahy, do sauny, na kuchyně, na venkovní dveře a okna, pokud jsou zastřešený. Dá se také pod vosk použít mořidlo. Nejlepší kombinace je vodní mořidlo Antik, potom včelí vosk Antik a na konec voděodolný vosk. Povrch už máme hotový a teď potřebujeme skříňku „obléct" do kování.

Jaké vybrat kování ?
Kování je nedílnou součástí starého nábytku. V období baroka a rokoka se kování odlévalo do písku a později do ztraceného vosku. Od Biedermeieru se převážně lisovalo kování na štancny( ocelové raznice ) asi 80 % , zbytek se odléval. Převážně se dělalo kování s mosazi ( patinovalo , postříbřilo ) a ze železa( černilo se nebo se nechalo zrezivět ). U zámeckého nebo měšťanského nábytku se převážně používalo ozdobné mosazné kování nebo postříbřené kování ( ořech, třešeň, dub ). U selského nábytku se používalo jednoduché železné nebo mosazné kování v kombinaci s porcelánovými úchyty. Pokud chcete, aby skříňka vypadala původně, tak si vybírejte stylové kování. Není to však podmínkou.
Skříňku máme hotovou a teď pozvete své známé na sklenku vína a ukažte jim, jak se Vám skříňka povedla . Přeji Vám hodně úspěchů
Ivan Mráz
www.europaantik.com